Benzin – brutális áremelés jön, azonnal lépnie kell a magyaroknak?
Hatalmas forrongást okozott Magyarországon a Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkárának nyilatkozata. Még el sem hagytuk a 2023-as évet máris tudjuk, hogy borús hangulatban kezdjük majd az új évet. Bár a két ünnep között általában megugrik a forgalom, ezzel együtt a várakozási idő is a kutakon, érdemes lehet kihasználni, amíg még az idei mélypont körül jár benzin és a gázolaj árfolyama Magyarországon. Jön a fekete leves – napokon belül bekövetkezik minden magyar rémálma. Érdemes lehet két ünnep között megtankolni az autókat? Mit szól az OPEC az idei eredményekhez? Visszavághat az utolsó napokban a forint?
A szakértők jelentése forrongást okozott Magyarország töltőállomásain
Mol tájékoztató leveléből és a Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkárának nyilatkozatából is kiderült, hogy január 1-től a jövedéki adóemelés miatt jelentősen megugrik a benzin és a gázolaj ára. Egy 41,3 forintos drágulással kell számolni a hazai kutakon, és ezzel búcsút inthetünk a 600 forint alatti áraknak. Jelenleg az idei mélypont körül jár még a benzin, amelyhez nagyban hozzásegített a kormány munkája. Komoly eredményeket ért el Magyarország amióta a kormány rövid pórázra fogta az üzemanyag-kereskedőket. Ám a kemény munka eredményét jelentősen rontja majd a januári drágulás.
Az OPEC dühöng, a forint elfáradt
Magyarország törekvésein felül nyomást gyakorol a hazai üzemanyagárakra az olaj árfolyamának és a magyar fizetőeszköznek a mozgása is. Azt láthatjuk, hogy az OPEC terve kudarcba fulladt, hiába csökkentették a kibocsátást, az árakat már nem sikerült felnyomniuk az év végére. Bár az utóbbi napokban drágult az olaj, továbbra is az elfogadhatóbb 80 dolláros szint körül maradtunk. Ami pedig a dollár forint árfolyamot illeti úgy tűnt, hogy a magyar fizetőeszköz elfáradt az év végére. December közepére ugyanis már megint a 350-es szint fölé emelkedett a USD/HUF devizapár. Két ünnep között viszont indított még egy utolsó hajrát a forint. Ennek köszönhetően az évet a kritikus 350-es szint alatt zárhatjuk.
Az OPEC mérgelődhet, hiszen november végén megállapodtak a kitermelés napi 2,2 millió hordós, önként vállalt csökkentésében. Bár a csökkentés célja a csoport szerint nem az árak felhajtása volt, az OPEC által áhított 85-90 dolláros árfolyam távolsága is hatással lehetett a döntésükre. Viszont az önkéntes vágást gyanakvással fogadták a piacok. A benzin ára pedig ezekre is reagálhat majd az olajáron keresztül.
Címlapkép forrása: Shutterstock
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!