Leáldozott a nagy kedvencnek – Neked még van?
A már 2021-ben is felfelé induló infláció jelentős változásokat hozott a makrogazdasági közegben. Nem a hétköznapjainkat érinti csak az árak emelkedése, a pénzromlás ellen küzdve a jegybank rég nem látott magasságokba emelte a kamatszintet. Mindez pedig a megtakarítási piacot, és a lakossági állampapírok piacát is átalakította. A január végi adatok szerint folytatódik a korábbi szuperállampapír vesszőfutása, az új kedvencek viszont tarolnak.
Új kedvencek
A Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) magasan a legnépszerűbb lakossági kötvény továbbra is. Állománya az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) honlapja szerint január végére meghaladta a 4692 milliárd forintot. Nem lehetünk meglepve a PMÁP kiemelkedő népszerűségén. Az állampapír ugyanis az éves átlagos infláció felett fizet kamatprémiumot. A jelenleg megvásárolható sorozatok például futamidőtől függően 15,25 %-os, illetve 16 %-os induló éves kamattal kerülnek értékesítésre. Ha idén is annyira magas lesz az infláció, ahogyan azt a szakértők többsége várja, akkor pedig jövőre is kiemelkedő kamatozással futhat a papír.
Tovább növelte állományát a szeptember végén visszahozott Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP) is. A Diszkont Kincstárjegy (DKJ) hozamához kötött kamatozású kötvényből már 628 milliárd forintnál is többet tartottak a magyar háztartások. A 3 éves futamidővel forgó állampapír jelenleg 14,6 %-os kamatozással vásárolható meg, fontos tudni azonban, hogy negyedévente változik a kamatozás. A BMÁP-pal tehát leginkább akkor járhatunk jól, ha magasan marad a kamatkörnyezet a DKJ esetében.
Szuperállampapír – elvesztett dicsőség
A 9 %-os kamatozással forgó Egyéves Magyar Állampapír (1MÁP) állománya 763 milliárd felett volt január végén. A postákon, nyomtatott formában megvásárolható Kincstári Takarékjegy (KTJ) pedig 368 milliárdos állománnyal bírt hónap végén. Úgy tűnik, hogy a magasabb kamatozást ígérő, hosszabb lejáratú kötvények mellett a hazai lakosság továbbra is vásárol még éven belül lejáró értékpapírokból. Tovább csökken viszont a Magyar Állampapír Plusz (MÁP+) népszerűsége. Bár még mindig 1840 milliárdot tartanak belőle a háztartások, ez a szám szinte folyamatosan csökken. Nem véletlenül – a korábbi szuperállampapír kamatozása most a legalacsonyabb már a lakossági állampapírok közül, évente mindösszesen átlagosan 5 % az 5 éves futamidő alatt.