2024 november 14

Nem lazít a szabályokon a magyar kormány

Ahogy már a napokban sejthető volt, illetve ki is szivárgott, nem lazít a járványügyi korlátozásokon a magyar kormány. Mindez azt jelenti, hogy továbbra is marad az este 8 és hajnali 5 közötti kijárási tilalom, továbbra is távoktatásban folytatják a munkát a középiskolákban és az egyetemeken, illetve természetesen nem nyitnak ki egyelőre a vendéglátó és szórakozóhelyek sem. A hír semmiképp sem meglepő, és a nyitás melletti érzelmeket is figyelembe véve, nem is pozitív.

A magyar járványhelyzet alakulására nézve még az sem lett volna valóságtól elrugaszkodott, ha további szigorítások következnének. Ahogy Müller Cecília, az országos tisztifőorvos is többször kijelentette már a napokban, sajnos már a harmadik járványhullámmal néz szembe az ország. A fertőzöttek száma meredeken emelkedik, ráadásul köztünk egyre többen az új, brit mutánssal fertőzödtek meg. Ez utóbbi megjelenésekor okozott némi pánikot december végén a tőzsdéken, ugyanakkor azóta kiderült: bár a megjelent változat valóban 70 %-kal gyorsabban képes terjedni, nem okoz súlyosabb szövődményeket, illetve a védőoltás is véd ellene. A gyorsabb terjedés ugyanakkor épp elég probléma: szigorúbb intézkedésekkel tartható csak kordában így a vírus, ami további gazdasági, illetve emberi károkat jelent. Az elhúzódó nyitást közelebbé hozhatná a nyájimmunitás elérése a vakcinák segítségével, ugyanakkor Magyarország egyelőre még messze áll ettől a szinttől.

A továbbra is szigorú intézkedéseknek ahogy említettük, gazdasági kára is van. A tőzsdék szempontjából azonban kérdéses, hogy lesz-e harmadik hullám. Az első hullám tavaly tavasszal hatalmas esést hozott, a második hullám azonban éppen a feltámadást jelentette a magyar tőzsde számára: szinte a novemberi szigorítások bejelentésével egyidejűleg kezdett szárnyalásba a BUX. Nyilvánvalóan nem azért, mert pozitívan értékelték a lezárást a befektetők, véletlenről lehet szó inkább-azonban ez is mutatja, hogy a lezárásokkal kapcsolatos hírek már nem gyakorolnak jelenleg érdemi hatást a tőkepiacra. A kérdés inkább az, hogy a lezárások után következő időszak gazdasági helyzete milyen lehet: mi lesz a hitelmoratórium lejárta után, helyreáll-e a fogyasztás, fel tud-e még állni a közeljövőben a turizmus? Ezekre a kérdésekre adott válaszokra lesz érdemes figyelnünk.