Alapkamat, infláció és gazdasági várakozások – itt az MNB döntése
A már hónapok óta megszokott „változatlanság” mellett azért egy picivel nagyobb figyelem övezte az eseményt, mivel az utóbbi időben olyan nemzetközi események indultak el, amire reagálhatott volna a jegybank. Az egyik ilyen faktor az inflációs várakozások erősödése.
2021-re az MNB 4-6% közötti GDP növekedést és ezzel párhuzamosan 3,8-3,9 százalékos inflációt prognosztizál, amivel még éppen benne van a toleranciasávban. Azonban középtávon, úgy számolnak vele, hogy tartani tudják a 3% plusz/mínusz 1 százalékos inflációs célt. Azt már tehát biztosan tudjuk, hogy 3 százaléponttal magasabb forint leértékelődést várnak, mint 3 hónapja. A gazdasági növekedési előrejelzésük is változott, a pesszimistább esetben 3,5%-os GDP növekedés helyett 4%-kal számolnak az elemzők.
Az Amerikában zajló kötvényhozam emelkedések egyértelműen a dollár erősödését segítették elő, ami miatt a forint már majdnem 6 százalékkal leértékelődött. Az MNB bejelentésének meglepetéshatása közel volt a nullához, így nem meglepő, hogy nagy árfolyamelmozdulás nem következett be sem az euróval, sem a dollárral szemben. Előbbi esetében úgy tűnik sikerül elkerülni a történelmi mélypontot, legalábbis egyelőre.
Matolcsy György az MNB tájékoztatóján elmondta, hogy a Monetáris Tanács három fő feladatot emelt ki az előttünk álló esztendőre: a COVID-19 járvány legyőzése, az infláció megfékezése, és a gazdasági növekedés pályára állítása.