2024 december 23

Megérkezett a polimer-alapanyagú 50 fontos

Forgalomba került szerdán az új, polimer alapanyagú brit 50 fontos bankjegy, amelyen Alan Turing portréja látható.

Turing, akit a modern számítástudomány és a mesterséges intelligencia koncepciójának megalapozójaként tisztel a tudományos utókor, a második világháború idején annak a csoportnak az élén állt, amely a Bletchley Parkban, a brit katonai hírszerzés kódfejtésre szakosodott akkori központjában feltörte a német hadvezetés által megfejthetetlennek hitt Enigma-kódot.

Ezt a kódot használták az Atlanti-óceán északi vizein szövetséges konvojokra vadászó, a háború első szakaszában súlyos veszteségeket okozó német tengeralattjárók kommunikációjához is.

A kód feltörése egyes történészi vélemények szerint évekkel rövidítette le a háborút.

Turingot e rendkívüli vívmány ellenére homoszexualitása miatt 1952-ben „súlyos közszeméremsértés” vádjával elítélték, az ítélet úgy szólt, hogy vagy börtönbe vonul, vagy „önkéntes” kémiai kasztrációnak veti magát alá.

Turing végül e kezelést választotta, ám alig két évvel később, 1954-ben, néhány nappal 42. születésnapja előtt meghalt.

Alan Turingot II. Erzsébet királynő a brit kormány kezdeményezésére 2013-ban utólagos kegyelemben részesítette.

A Bank of England londoni székházára szerdán felvonták a Progress Pride mozgalom zászlaját.

Az új 50 fontos bankjegy forgalomba kerülését hivatalosan bejelentő szerdai közlemény szerint a brit jegybank e gesztussal is az egykori matematikus életműve előtt kíván tisztelegni.

Ugyancsak a Pride mozgalom színeibe foglalva helyezte el Turing portréját székházában a brit kormány elektronikus kommunikációfigyelő és felderítő szolgálata (GCHQ).

A Bank of England annak idején széleskörű társadalmi konzultációt indított annak eldöntésére, hogy kinek az arcképe díszítse az új 50 fontost. A résztvevők olyan tudományos hírességeket jelölhettek, akik valóságos személyek voltak, de már nem élnek. A jegybankhoz a konzultáció hat hete alatt 227 ezer lakossági javaslat érkezett 989 egykori tudósra, és messze a legtöbben Turingot javasolták.
    
Az 50 fontos a legmagasabb címletű brit bankjegy, de a hétköznapi bankjegyforgalomban igen ritkán lehet vele találkozni, a készpénzfizetések nagyon nagy része az 5, a 10 és a 20 fontos bankókkal történik. A jegybank közleménye szerint az új bankjegyet egyelőre kijelölt bankokban és pénzváltó helyeket lehet beszerezni a következő napokban és hetekben -ismertette a távirati iroda.

A Bank of England öt éve indította el a brit készpénzállomány teljes megújítását, és már forgalomban vannak az új, polimer alapanyagú öt-, tíz- és húszfontos bankjegyek. Az ötfontoson Sir Winston Churchill néhai brit miniszterelnök, az új tízesen a ma is világszerte rendkívül népszerű, 1817-ben elhunyt angol írónő, Jane Austen portréja látható. Az új, ugyancsak polimer alapanyagú 20 fontos tavaly került forgalomba, J. M. W. Turner XVIII-XIX. századi angol festőművész önarcképével.

A papíralapú 50 fontos és a még mindig forgalomban lévő 20 fontos bankók 2022. szeptember 30-ig lesznek használatban, azt követően már nem lehet fizetni velük. A polimer alapanyagú bankjegyek élettartama a szakértői vizsgálatok tanúsága szerint két és félszeresen haladja meg a hagyományos bankókét, és azt is túlélik, ha valaki véletlenül mosógépben kimossa őket a ruhákkal együtt.