2024 november 14

Forint – durva zuhanás, úton a 400 felé?

Néhány nappal ezelőtt még az újabb, több mint egy éves csúcsról írhattunk a forint kapcsán. A magyar fizetőeszköz sok hetes stabil erősödés után érkezett meg végül 370 alá az euróval szemben. Nem sokáig örülhettünk viszont az új csúcsnak. Nagyot fordult a világ ugyanis, az utóbbi napokban jelentősebb gyengülésbe kezdett a forint.

Jön a kamatdöntés

A forint gyengülése mögött az elemzések szerint több tényező is meghúzódhat. Az egyik ilyen a dollár erősödése lehet. A Portfolio.hu közlése szerint emellett némileg óvatosak lehetnek a piaci szereplők a jövő kedden esedékes kamatdöntés előtt. Ekkor határoz ugyanis a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa az irányadó rátáról. A korábbi jegybanki kommunikáció alapján elindulhat a kamatcsökkentés az egynapos betéti tender esetében, amely jelenleg 18 %-os kamatot fizet. Mindez messze a legmagasabb kamatszint a régióban is, ráadásul október közepe óta töretlenül érvényben van a forint gyengülésének megállítása érdekében is megemelt ráta.

Virág Barnabás, az MNB alelnöke az áprilisi kamatdöntő ülés után jelezte: legkorábban ősszel érheti el az irányadó ráta szintje a jelenleg 13 %-on álló alapkamat szintjét. Ez egyértelműen előre vetíti, hogy jelentősebb kamatcsökkentésekre kell számítani a következő hónapokban. Márpedig a forint megítélése szempontjából a korábbi elemzői megszólalások szerint is kulcsfontosságú a hazai jegybank monetáris politikája.

Forint – több hetes mélypont

Azzal, hogy a forint az elmúlt két napban jelentős gyengülést mutatott, több hetes mélypontra esett a hazai pénznem az euróval szemben. Ma ugyanis volt már, hogy majdnem 379 forintot is kellett adni egyetlen euróért a devizapiacon. Utoljára április 26-án állt ennyire magasan az EUR/HUF keresztárfolyam. A májusi erősödést tehát teljes egészében leradírozta most a forint. Meg kell jegyeznünk ugyanakkor, hogy még mindig igen messze a kerek 400-as euróárfolyam. Annak ellenére van ez így, hogy nem is olyan régen – március vége felé – az amerikai bankcsődök okozta piaci pánikban többször is benézett az említett lélektani szint fölé a devizapár.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!