Rendkívüli Hírek:

2024 szeptember 26

Forint – pánik van, 400-as euró jön?

Tovább esett ma a forint a főbb devizákkal szemben. Ennek köszönhetően a magyar fizetőeszköz az euróval szemben új lokális mélypontra esett. Március vége óta nem volt ennyire gyenge a forint. Egyre közelebb kerültünk ezzel a 400-as euróhoz, amit szintén jó pár hónapja nem láttunk.

Forint – ez már szakadás

Már a tegnapi napon is jelentősebb eséssel indította a hetet a forint. Az EUR/HUF keresztárfolyam ugyanakkor 388 környékénél nem emelkedett tovább. Ma délelőtt viszont 391 közelébe ugrott a devizapár, ezzel a július elején látott lokális mélypontnál is gyengébb volt a hazai pénznem. A gyengülés a Portfolio.hu mai elemzése szerint azután indult be igazán, miután az Egyesült Államok közölte: utazási korlátozásokat vezetnek be Magyarországgal szemben. Az ok a honosítási eljárás korábbi végrehajtása miatt keletkezett biztonsági rés a nagykövetség közlése szerint.

A forint árfolyamát azonban a korábbi elemzői megszólalások alapján még számtalan tényező befolyásolhatja. Ide sorolható az uniós források kérdése, amely már több, mint egy éve kiemelt témája a piaci szereplőnek. Ezzel kapcsolatban pedig továbbra sincsen biztos megállapodás. Szintén figyelemre méltó a nagy jegybankok monetáris politikája. A Fed és az EKB szigorításival csökkenhet a pozitív kamatkülönbözet a forint esetében. Ez pedig befolyásolhatja a magyar fizetőeszköz megítélését.

Kamatdöntés után

A leginkább meghatározó azonban a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris politikája lehet. Elkezdődött a kamatvágási ciklus, májusban, júniusban és júliusban is 100 bázisponttal csökkent az irányadónak számító egyhetes betéti tender kamatszintje. Virág Barnabás, a jegybank alelnöke jelezte, hogy a devizapiacon látott mozgások megerősítik, hogy továbbra is óvatos, kiszámítható monetáris politikai lépésekre van szükség. A forint mostani mozgásának tartóssága esetén ezért valószínűleg fokozottan érdemes figyelemmel lenni a jegybank augusztusi kamatdöntő ülésére. Már csak azért is, mert nemrég éppen az MNB-től megjelent tanulmány vizsgálta, hogy a gyenge forint egyáltalán előnyös-e a nemzetgazdaság szempontjából.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!