Rendkívüli Hírek:

2024 november 26

Forint – nagyot erősödött, de mi jön ezután?

A 2022-es év kifejezetten mozgalmasan alakult a magyar fizetőeszköz szempontjából. A forint a tavalyi évet majdnem pontosan kereken 400-on fejezte be az euróval szemben. Azóta sok víz lefolyt a Dunán, és a néha intenzív gyengülési hullámok ellenére egyelőre vaskos erősödést mutat a hazai pénznem 2023-ban. Érdemes áttekinteni, hogy mi történt eddig, és mi vár most a forintra.

Hullámvasúton

A forint árfolyama az év első napjaiban inkább gyengült. Ezután azonban gyors és lendületes erősödés kezdődött, január vége felé egészen 386-ig süllyedt az EUR/HUF kurzus. Némi korrekció után újabb erősödés kezdődött, február első napjaiban új, tavaly tavasz óta nem látott csúcsra erősödött a forint. Egy euróért akkor volt, hogy alig több, mint 383 forintot kellett adni a devizapiacon. Innen indult egy, idén még nem látott gyengülési hullám a nemzetközi piacok esésével párhuzamosan. Kedden egészen 396 fölé emelkedett az euróárfolyam, idén összeszedett erejének döntő részét elvesztette a forint.

A hét további részében viszont újra izmosodni tudott a forint a főbb devizákkal szemben. Mindez oda vezetett, hogy a hetet már kicsivel 387 alatt fejezte be az EUR/HUF keresztárfolyam. Az elemzők által is azonosított tényezők tehát az idei év eddigi részében komolyan befolyásolták a forint árfolyamát. Ilyen volt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris politikája, az inflációs adatok, vagy éppen a fentebb is idézett módon a nemzetközi piacok alakulása.

Forint – lehetnek izgalmak

A továbbiakban is az elemzők által említett szempontokat lesz érdemes figyelnünk a forint szempontjából. Február 28-án tart legközelebb kamatdöntő ülést a jegybank, amelyre megint kiemelt figyelmet fordíthatunk a monetáris politika fajsúlyos hatása miatt. Nem sokkal rá, március 4-én érkezik a Moody’s hitelminősítése, ezzel a harmadik nagy hitelminősítő is ítéletet mond Magyarország államadósságáról. Természetesen a közelebbi jövőben is lesznek a forint szempontjából is fontos tényezők, ilyen lehet továbbra is a nemzetközi hangulat, és a magyar GDP adat is sok információt ad majd a hazai makrogazdasági helyzetről.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!