Forint – sorsdöntő nap után érdemes eurót venni?
Nem panaszkodhatunk unalomra a forint árfolyamával kapcsolatban az utóbbi hetekben, hónapokban. Míg alig több, mint egy hónapja 400 feletti EUR/HUF keresztárfolyamot is láthattunk, addig nemrég 370 alatt is járt az euróárfolyam. Tegnap fontos napja volt a magyar fizetőeszköznek, kérdéses, hogy a jegybank döntései hogyan hatnak majd a forint megítélésére.
Jegybank – megvan a döntés
Virág Barnabás, a jegybank alelnöke előző héten interjút adott a Világgazdaságnak. Az alelnök jelezte, hogy a kamatfolyosó szűkítése várható, ugyanis a szélsőséges kockázati forgatókönyvek kiárazódtak. Már akkor kifejésre került, hogy a kamatfolyosó felső szélének jelentősebb szűkítéséről a Monetáris Tanács következő ülésén is döntés születhet. A forint gyengült a bejelentés után. Az előzetes jelzésnek megfelelően alakult a Magyar Nemzeti Bank (MNB) tegnapi kamatdöntő ülése. A kamatfolyosó felső szélét az eddigi 25 %-ról 20,5 %-ra csökkentették a jegybanki döntéshozók. Emellett a kamatfolyosó alsó széle továbbra is 12,5 %-on áll.
A 13 %-os, jelenleg nem is irányadó kamatszinten nem változtatott az MNB. Virág Barnabás kamatdöntés utáni nyilatkozata alapján egyelőre ezt nem is tervezi a jegybank. Az irányadó ráta, az egynapos betéti tender 18 %-os kamatszintje is változatlanul marad. A jegybank azonban optimistább hangot ütött meg az infláció kapcsán, Virág szerint a dezinfláció a második negyedévben még magasabb fokozatba kapcsolhat. Javul a környezet is, a folyó fizetési mérleg egyenlege látványosan javul, jelentősen csökkentek az energiaárak, megszületett az uniós pénzekről a megállapodás és a devizapiac is stabilizálódott. Utóbbit jól mutatja a forint erősödése, októberben még 430 felett is járt az euróárfolyam.
Forint – visszafogott reakció
A forint árfolyamában óriási kilengést egyelőre nem hozott a kamatdöntés és a sajtótájékoztató óta eltelt idő. Ez akár azt is jelezheti, hogy a piac hasonló lépesre számított az MNB-től. Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy az elemzők korábbi megszólalásai alapján is nyilvánvaló, hogy nagy hatása van a jegybanki politikának a forint árfolyamára. A továbbiakban ezért érdemes figyelni minden nyilatkozatra a jegybank vezetőitől, az irányadó ráta alakulása lehet a legfontosabb kérdés a forint megítélése szempontjából. Ez pedig meghatározhatja, hogy mikor érdemes valutát váltanunk a nyári utazásokra.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!