2025 január 23

Ekkor lehet erős forintunk

Nem mondható unalmasnak eddig az idei évben a forint árfolyamának mozgása. A harmadik járványhullám idején kis híján 370 forintig is gyengült a magyar fizetőeszköz az euróval szemben, majd pedig a monetáris politikai szigorítások reményére 345 alá is esett az EUR/HUF kurzus nemrégiben. Aztán újból gyengülés következett; volatilitás tehát van, de igazi, áttörő erősödés nincs.

Jegybanki jelzések

A forint árfolyama szempontjából mostanában ami a leginkább releváns, az a monetáris politika és a jegybanki jelzések. Már májusban jelzés érkezett az MNB döntéshozóitól, hogy kamatemelési ciklus fog következni. Mint ismert, június végén 30 bázispontos kamatemeléssel az MNB megkezdte a monetáris szigorítási ciklust, amivel a cél az egyre inkább elszaladó infláció visszafogása, és a túlfűtötté váló gazdaság hűtése. Ráadásul a központi bank vezetése meglehetősen szigorú hangnemet ütött meg, mindenáron le akarják törni a jegybanki célszint feletti inflációit.

Tegnap ehhez még csatlakozott az MNB-alelnök Virág Barnabás interjúja. A szakember a Világgazdaságnak kifejtette, hogy nagyon határozott fellépésre kell számítani az inflációval szemben. A monetáris szigor havi mértékével kapcsolatban pedig a júliusi kamatdöntést jelölte meg, mint később is irányadó mértéket.

Mégsem elég

A fenti események két dologban közösek. Az egyik, hogy maga a kommunikáció vagy hír után erősödésbe váltott a forint a főbb devizákkal szemben, a másik pedig az, hogy utána vissza is gyengült hasonló mértékben. Ideig-óráig tudott tehát csak jobb teljesítményt felmutatni a forint az MNB intézkedései vagy jelzései után. Pedig azok meglehetősen erősek, akár a kamatemelés mértékére, akár a további szigorítás határozottságával kapcsolatos kommunikációra gondolunk.

Felmerülhet a kérdés, hogy mikor lehet erős forintunk-értelemszerűen akkor, amikor a fent ismertetett erősödések nem halnak el rövid idő alatt, hanem megtartja szintjeit a magyar pénznem. A bizonytalanság megszűnése az, ami ebben rengeteget segíthet: ha júliusban valóban kiderül, hogy mi lesz a szigorítás mértéke havonta, és ez egy nagyobb mérték lesz, akkor elindulhat a látványosabb erősödés irányába a forint. A piac árazása szerint azonban jelenleg az árfolyam alapján inkább a bizonytalanság az erősebb, mintsem a monetáris szigorítás folyamata. Amikor ez megváltozik, akkor lehet érdemes eurót váltani a nyaraláshoz.