Augusztusban is nőtt a befektetési alapok vagyona
A hónap végén a Bamosz tagok összesen 7387 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban. A szövetség összefoglalója szerint augusztusban a vegyes, részvény és kötvényalapokhoz bőségesen érkezett friss tőke, míg a többi kategória többségénél tőkekiáramlás volt megfigyelhető. A vegyes alapoknál 36 milliárdnyi volt a tőkebeáramlás augusztusban, ez a legmagasabb érték a kategóriák között.
A hozamokkal együtt a vegyes alapok vagyona 2,4 százalékkal nőtt, meghaladta az 1566 milliárd forintot a hónap végére. A részvényalapoknál a tőkebeáramlás elérte a 7,5 milliárd forintot, a növekedést nagyban segítették az árfolyammozgások, a részvényalapok vagyona 2,9 százalékkal 790,5 milliárd forintra emelkedett. A Bamosz felhívta a figyelmet, hogy ez a kategória érte el eddig a legnagyobb növekedést, 30,3 százalékot az év eleje óta. A kötvényalapoknál a tőkebeáramlás megközelítette a 6 milliárd forintot. A rövid futamidejű kötvényalapok, azon belül is a hazai alapok húzták a kategóriát, de a szabad futamidejű kötvényalapoknál is tőkebeáramlás történt. A hozamokkal együtt a kötvényalapok vagyona 0,4 százalékkal nőtt, 1502 milliárd forintra – ismertette a távirati iroda.
A pénzpiaci alapokból 0,1 milliárd forint áramlott ki. A hozamok sem tudták a növekedést segíteni, így 1,5 százalékkal 34,7 milliárd forintra csökkent a vagyon. Az ingatlanalapokból 4,6 milliárdnyi tőke áramlott ki. A tőkeáramlás, a hozamok és az árfolyammozgások eredőjeként a nettó eszközérték 0,5 százalékkal lett kevesebb, 1667 milliárd forintot tett ki augusztus végén. A tőkevédett alapoknál 2,7 milliárd forint volt a tőkekiáramlás, amit teljes egészében egy lejárt alap okozott. A vagyon ennek megfelelően 4,6 százalékkal csökkent, 49,3 milliárd forint volt a hónap végén. A közleményben megjegyezték, hogy a kategória mérete már nem jelentős, augusztusban 50 milliárd forint alá csökkent a vagyon nagysága.
Az abszolút hozamú alapok esetében a tőkekiáramlás nagysága meghaladta az 1 milliárd forintot. A hozamok ezt korrigálni tudták, így a vagyon 0,1 százalékkal 858 milliárd forintra nőtt. A származtatott alapoknál a tőkekiáramlás mértéke elérte 3,4 milliárd forintot, ez két lejárt alap számlájára írható. A hozamoknak sem tudták segíteni a növekedést, így a kategória vagyona 4,6 százalékkal 110 milliárd forintra csökkent. Az árupiaci alapoktól 0,8 milliárdnyi tőke távozott, és a hozamok sem alakultak kedvezően. Ennek eredményeként az alapok vagyona 4,2 százalékkal 54 milliárd forintra csökkent augusztusban.
Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapoknál augusztusban 2 milliárd forintos tőkebeáramlás történt, ezzel együtt a vagyon 0,3 százalékkal csökkent 756 milliárd forintra.