Kemény kritika az EU-nak – „Magatoknak köszönhetitek, hogy gyerekként kezelnek titeket”
A német Rheinmetall vezére szerint Európa elhibázott védelmi politikája miatt gyenge tárgyalópartner. Úgy véli, a háború után is folytatódik a fegyverkezés, mert a kontinens fegyverkészletei kiürültek. Európa lemaradt a nagyhatalmak mögött. A hadiipari vezető szerint nincs visszaút.
Armin Papperger szerint Európa alárendelt szerepben van
Armin Papperger, a német Rheinmetall hadiipari vállalat vezérigazgatója éles kritikát fogalmazott meg az európai vezetőkkel szemben. Véleménye szerint az Európai Unió gyengesége miatt az Egyesült Államok nem tekinti egyenrangú tárgyalófélnek a kontinens országait az ukrajnai béketárgyalások során – fogalmazta meg véleményét a jelenlegi helyzetről a Financial Times-nak adott interjújában.
„Ha nem fektetsz be, nem leszel erős, és úgy fognak kezelni, mint egy gyereket” – fogalmazott Papperger.
Szerinte Európa az elmúlt 30 évben túlságosan kényelmesen érezte magát azzal a gondolattal, hogy a GDP-jének csupán 1 százalékát fordította fegyverkezésre. Ez vezetett ahhoz, hogy Európa a nagyhatalmak között alárendelt szerepbe került.
„A szülők vacsoráznak, a gyerekek pedig egy másik asztalnál ülnek” – tette hozzá, érzékeltetve Európa helyzetét a globális hatalmi játszmában.
Fegyverkezés a háború után is elkerülhetetlen
Papperger szerint az ukrán háború befejezése után sem várható stabil és békés jövő. Úgy véli, hogy a kontinens országainak továbbra is jelentős fegyverkezésre kell számítaniuk, mivel Európa hadiipari készletei szinte teljesen kiürültek.
„Ha vége a háborúnak, hiba lenne azt gondolni, hogy békés jövő vár ránk” – figyelmeztetett a Rheinmetall vezérigazgatója.
Szerinte Németország az új kormány megalakulása után gyorsan enyhíteni fog a szigorú adósságszabályokon annak érdekében, hogy növelni tudja a védelmi költségvetését.
A Rheinmetall a geopolitikai válságok nyertese
A Financial Times kiemeli, hogy a Rheinmetall az elmúlt évek geopolitikai bizonytalanságának egyik legnagyobb haszonélvezője. 2021-ben a vállalat 5,7 milliárd eurós árbevételt ért el, míg a következő öt évben akár évi 30-40 milliárd eurós forgalomra is számíthat.
A hadiipari cég vezére szerint a háború utáni kereslet továbbra is erős marad, hiszen az európai fegyverkészletek kimerültek, és az országoknak hosszú távú védelmi stratégiát kell kidolgozniuk, ha komolyan szeretnének részt venni a globális biztonsági folyamatok alakításában.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Shutterstock