Kalapács alá került a négy milliárd forintot érő 300 éves hegedű
A Sotheby’s New York-ban tartott pénteki árverésén igazi ritkaság került kalapács alá. Több, mint négy milliárd forintért (11,3 millió dollár) kelt el pénteken Antonio Stradivari legendás olasz hegedűkészítő által 1714-ben készített hangszere.
A Sotheby’s new-yorki aukcióján 11,3 millió dollárért (majdnem 4,4 milliárd forintért) kelt el egy igazi ritkaság a hangszerek piacán, amely a becslések szerint ez lehetett volna a valaha eladott legdrágább hangszer. Az 1714-ben készült Stradivarius hegedű, a Joachim-Ma, a legendás olasz mester, Antonio Stradivari egyik legkiemelkedőbb alkotása, amely a hegedűkészítő „arany korszakában” született – számolt be a pénteki különleges aukcióról az AP hírügynökség.
![](https://tozsdeforum.hu/wp-content/uploads/2025/02/Kepernyofoto-2025-02-08-10.31.26-1-1024x549.png)
Az aukción pillanatok alatt kelt el a páratlan hangzású hegedű
A Sotheby’s licitálása 8 millió dollárról indult, és másodperceken belül 10 millió dollárra nőtt, miközben Phyllis Kao aukcióvezető átvizsgálta a termet, és keresett valakit, aki 10,5 millió dollárt adjon ki.
„Elmegy 10 millió dollárért?” – mondta a potenciális ajánlattevőkre nézve.
A teremben feszült csend volt és mindenki várta a végleges árat.
„Utolsó esély, 10 millió dollárért” – mondta. – El tudom adni, és el is fogom adni 10 millió dollárért, hacsak nem folytatod.
„Eladott. 10 millió dollár – mondta, és kalapáccsal lecsapta az utolsó végleges árat.
A végső ár az aukciós ház díját is tartalmazza, amely így megközelítőleg 11, 3 millió dollár.
A rekordot Lord Byron unokájáról elnevezett hegedű tartja
A Sotheby’s előzetesen 12-18 millió dollár közötti eladási árat jósolt a hangszernek. Az aukción végül 11,25 millió dollárért szerezte meg az új tulajdonos a minden idők legdrágább Stradivarius-hegedűje is lehetett volna. A jelenlegi rekordot egy 1721-ben készült Stradivarius tartja, amelyet 15,9 millió dollárért adtak el több mint egy évtizeddel ezelőtt. A hangszer Lady Bluntról, Lord Byron brit költő unokájáról kapta nevét.
![](https://tozsdeforum.hu/wp-content/uploads/2025/02/Kepernyofoto-2025-02-08-10.46.24-1024x603.png)
Magyar tulajdonosa is volt a most elárverezett hegedűnek
Minden Stradivarius-nak saját neve van, rendszerint arról a tulajdonosról nevezték el, akinek a leghosszabb ideig volt a birtokában.
A most elárverezett Joachim-Ma hegedű egykor a magyar származású Joachim József (Joseph Joachim) tulajdonában volt, aki a 19. század egyik legnagyobb hegedűművésze volt. Szoros kapcsolatban állt Johannes Brahms zeneszerzővel, és nagy valószínűséggel ezen a hangszeren játszott 1879-ben Újév első napján, a Brahms tiszteletére komponált D-dúr hegedűverseny ősbemutatóján Lipcsében, amelynek a karmestere a zeneszerző, Brahms vezényelt.
„Ez a rendkívüli hegedű a kézművesség és a klasszikus zenetörténet csúcsát képviseli, páratlan hangzása és történeti származása gyűjtőket és zenészeket egyaránt magával ragad” – Mari-Claudia Jimenez, a Sotheby’s elnöke.
„A Joachim-Ma Stradivarius világszerte figyelemreméltó volt, és a valaha volt egyik legmagasabb árat érte el egy hangszerért – ezzel elismerve ritkaságát és történelmi jelentőségét.”
Az aukción eladott hangszer jótékony célt szolgált
A hangszert a New England Conservatory (NEC) ajánlotta fel árverésre. A bevételből ösztöndíjakat finanszíroznak, teljesítve az intézmény egykori hallgatója, Si-Hon Ma kínai hegedűművész végakaratát. Si-Hon Ma végakaratában a hangszert az iskolának adományozta, a fiatal hallgatók tanulmányainak támogatására.
A hegedű bemutatása és története a Sotheby’s készített egy rövid videóban ITT látható.
Címlapkép forrása: YouTube
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!