Óriási pénzmozgás: a magyarok továbbra is ezt a befektetést választják
Az elmúlt két évben a magyar lakosság egyértelműen a befektetési alapokat részesítette előnyben az állampapírokkal szemben. Bár az állampapírok kamatai folyamatosan csökkentek, a befektetési alapok sok esetben kétszámjegyű hozamot kínáltak. Ennek eredményeként az alapkezelők vagyona jelentősen megnőtt, különösen a legnagyobb piaci szereplőké. Az OTP, az Erste és az MBH továbbra is dominálja a piacot, miközben a tíz legnagyobb szolgáltató együttes részesedése eléri a 94%-ot. Nézzük, hogyan alakultak az erőviszonyok!
Mennyivel nőtt a befektetési alapok vagyona?
Bár a pontos adatok még váratnak magukra, már most tudható, hogy 2024-ben a lakossági befektetési alapokban tartott vagyon 2450 milliárd forinttal nőtt. Ez közel kétszerese annak, amennyivel az állampapírok volumene emelkedett ugyanebben az időszakban. Az állampapírok kamatcsökkenése és a piaci hozamok változása egyértelműen a befektetési alapok felé terelte a lakosságot.
Piaci dominancia: Kik a legnagyobb alapkezelők?
Az OTP Alapkezelő továbbra is piacvezető, sőt, a részesedése tovább nőtt az elmúlt években. A második helyen az Erste, a harmadikon pedig az MBH Alapkezelő áll. Rajtuk kívül a Hold, a VIG és a Gránit Alapkezelő is növekedést könyvelhetett el. A teljes piac 94%-át a tíz legnagyobb szereplő birtokolja, így a kisebb szolgáltatóknak nehéz versenyre kelniük.
A legnagyobb alapkezelők december végén több mint 15 000 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban, és ennek közel 60%-a az OTP, Erste és MBH kezében összpontosul.
Milyen befektetési alapokat keresnek leginkább a magyarok?
A kötvényalapok továbbra is dominálnak, de a vegyes és abszolút hozamú alapok is egyre népszerűbbek. Az OTP portfóliójában a kötvényalapok viszik a prímet, míg az Erste és MBH esetében a vegyes és ingatlanalapok is jelentős súllyal bírnak.
A kötvényalapok térnyerése nem véletlen: 2021 óta folyamatosan növekszik bennük a vagyon, és 2024-re a legnagyobb kategóriává váltak. Ugyanakkor a változó hozamkörnyezet miatt egyre többen fordulnak a vegyes és abszolút hozamú alapok felé, mivel ezek jobb teljesítményt mutathatnak volatilis piaci környezetben.
Kiknél landol a legtöbb lakossági pénz?
A lakossági befektetési alapok részesedése a teljes piacon belül 15 200 milliárd forintot tesz ki, ami azt mutatja, hogy az intézményi befektetések mellett a lakosság is komoly érdeklődést mutat a befektetési alapok iránt.
A tíz legnagyobb lakossági befektetési alap között az alábbiak dominálnak:
- OTP Optima kötvényalap – 8,6%-os piaci részesedés
- Erste Ingatlan T sorozat – 4,7%
- OTP Tőkegarantált Rövid Kötvény alap – 3,6%
Összességében a legnagyobb lakossági alapok a teljes lakossági befektetési piac 35%-át fedik le, ami enyhe csökkenést jelent a 2023-as 40%-hoz képest. Ez arra utal, hogy egyre több alapkezelő tudott teret nyerni a piacon.
Mely alapok hozták a legjobb hozamokat?
Bár a legnagyobb alapok stabilitást nyújtanak, a hozamok terén nem mindig ezek teljesítenek a legjobban. A 2024-es évben a legnagyobb alapok jellemzően 6-7%-os éves hozamot produkáltak, míg egyes kisebb, dinamikusabb alapok ennél is magasabb nyereséget hoztak.
A legjobb hozamokat elért lakossági befektetési alapok 2024-ben:
- Erste Ingatlan T – 7,2% éves hozam
- OTP Optima A kötvényalap – 6,6% éves hozam
- Erste Duett Alapok Alapja (vegyes) – 6,6% éves hozam
A hosszabb távú (3-5 éves) hozamok ennél magasabbak, így a befektetők számára továbbra is érdemes lehet a befektetési alapokat választani, különösen azoknak, akik nem rövid távú spekulációban gondolkodnak.
Mit hoz a jövő?
A befektetési alapok népszerűsége valószínűleg 2025-ben is folytatódni fog, hiszen a kamatkörnyezet változása továbbra is kedvezhet ezeknek a termékeknek. A lakosság egyre tudatosabban választ befektetési lehetőségeket, és a kötvényalapok mellett a vegyes és abszolút hozamú stratégiák is teret nyerhetnek. A piaci dominancia pedig valószínűleg továbbra is a három legnagyobb alapkezelő kezében marad.