
Már csak egy hónapig pályázhatnak a magyar egyetemek – 8 milliárdos kutatási forrás forog kockán
Itt a lehetőség, hogy a magyar egyetemek világméretű kutatási csapatokat építsenek! A HU-rizont program 8 milliárd forintos kerettel támogatja azokat, akik nemzetközi együttműködéssel keresnek választ a jövő legnagyobb kihívásaira – egészség, zöld átállás, digitalizáció. Május 23-ig pályázhatnak a magyar egyetemeknek HU-rizont programra.
Még egy hónap van a 8 milliárdos pályázat jelentkezésére
Május 23-ig pályázhatnak a magyar egyetemek a HU-rizont program keretében meghirdetett, összesen 8 milliárd forintos kutatási támogatásra. A nemzetközi együttműködéseket ösztönző kiírás célja, hogy a hazai felsőoktatás globális partnerhálózatokat építsen és közösen keressen megoldásokat a legégetőbb társadalmi és gazdasági kihívásokra – olvasható a pályázati kiírás az NKFI oldalán.
Globális együttműködés magyar vezetéssel
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) által meghirdetett HU-rizont program lehetővé teszi, hogy a magyarországi egyetemek konzorciumvezetőként nemzetközi kutatói hálózatokat hozzanak létre. A cél a határokon átnyúló közös megoldáskeresés olyan kérdésekre, mint a fenntarthatóság, egészségügy vagy digitalizáció.
A programba bármely kontinensről bevonhatók kutatóhelyek és szakemberek, így a lehetőség valóban globális.
Kik és mire pályázhatnak?
A programban részt vevő intézmények 100 és 400 millió forint közötti támogatást igényelhetnek, amelyet alapkutatásokra, alkalmazott kutatásokra, vagy kísérleti fejlesztésekre fordíthatnak. Az időtartam 2–3 éves futamidő.
Milyen témákra fókuszál a pályázat?
A HU-rizont három fő kutatási irányt határozott meg. Az első program a z egészséges élet megőrzése, amelyben a fókusz a megelőző, gyógyító és ellátó rendszerek fejlesztése. A másik téma a zöld átmenet és körforgásos gazdaság. A harmadik pedig a digitális átállás.
Tavalyi számok, erős verseny
A jelentős érdeklődést jól mutatja, hogy a program tavalyi keretösszegét 8-ról 12 milliárd forintra emelték. Ennek köszönhetően 112 kutatási projekt pályázott és 30 projekt nyert támogatást. A tizenegy magyar egyetem mellett 25 partnerországból 91 külföldi intézmény is részt vett.
Címlapkép forrása: Unsplash