Washington üzenete Moszkvának – Nincs alku Ukrajna háta mögött
Marco Rubio amerikai külügyminiszter biztosította az európai vezetőket, hogy Washington nem köt titkos alkut Moszkvával Ukrajna háta mögött. Nem engedi el az orosz szankciókat és szorosan együttműködik szövetségeseivel a háború lezárásában.
Marco Rubio megnyugtatta az európai szövetségeseket a rijádi találkozó után
Az Egyesült Államok külügyminisztere, Marco Rubio az elmúlt napokban több európai vezetővel is egyeztetett, hogy megnyugtassa őket Ukrajna ügyében. Rubio zárt ajtós megbeszéléseken és telefonhívásokon keresztül is egyértelművé tette, hogy Washington nem köt titkos békemegállapodást Moszkvával Ukrajna háta mögött – számolt be a New York Times a helyzetről.
A diplomáciai lépések előzménye, hogy nemrégiben Rijádban amerikai és orosz tisztviselők találkoztak. A találkozó több európai szövetséget is aggodalommal töltött el. Rubio azonban világossá tette az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett Ukrajna támogatása mellett. Nem fog olyan békét ráerőltetni Kijevre és az európai országokra, amelyet egyoldalúan Moszkvával tárgyalna meg.
Amerika három kulcsfontosságú ígérete
Rubio a beszélgetései során három fontos vállalást tett európai partnereinek:
- Nincs különalku Moszkvával – Washington nem fogja Ukrajnát vagy Európát rákényszeríteni egy olyan békemegállapodás elfogadására, amely nem az ő érdekeiket szolgálja.
- Szankciók csak feltételekkel – Az Egyesült Államok nem oldja fel az Oroszország elleni szankciókat , kivéve, ha Moszkva jelentős és határozott változásokat hajt végre külpolitikájában és katonai stratégiájában.
- Trump tisztában van az orosz stratégiai célokkal – Rubio hangsúlyozta, hogy Moszkva aktívan próbálja éket verni az Egyesült Államok és Európa közé , hogy meggyengesse a nyugati szövetségi rendszert és megszabaduljon a diplomáciai személyességtől.
Miről tárgyaltak Rijádban?
Az amerikai külügyminiszter arról is beszámolt európai kollégáinak, hogy Rijádban nem Ukrajna háborús helyzetének rendezése volt a fő téma , hanem az Egyesült Államok és Oroszország kétoldalú diplomáciai és gazdasági problémái kerültek terítékre.
Ez egyértelműen jelzés arra, hogy Washington nem tervez hátsó szándékkal egyeztetett Moszkvával Ukrajna sorsáról , hanem elsősorban az Egyesült Államok és Oroszország közötti feszültségek csökkentésére koncentrál.
Rendszeres tájékoztatás és szoros együttműködés
Rubio megígérte, hogy az amerikai kormányzat rendszeresen tájékoztatja majd az európai szövetséget az Ukrajnával és Oroszországgal kapcsolatos lépéseiről. Hangsúlyozta Trump elnök nem hagyja magára Európát és Ukrajnát. A térség országait aktívan bevonják a jövőben az egyeztetésekbe.
A diplomáciai üzenetek célja egyértelműek Az Egyesült Államok fenntartja szövetségi kapcsolatait Európával , és nem hagyja, hogy Moszkva megossza a transzatlanti együttműködést. A következő hetekben várható további egyeztetések következnek, amelyek kulcsfontosságúak lehetnek a háborús helyzet jövőbeli alakulása szempontjából.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Shutterstock