2024 április 19

Kevésbé bízunk az internetes infókban

A Nielsen közlése szerint a megkérdezett magyarok 32 százaléka válaszolta, hogy ha szórakoztató elektronikai készüléket vásárol a következő évben, akkor választását valamelyik közösségi portálon szerzett információra alapozza, illetve más, terméket vagy szolgáltatást bemutató, értékelő weboldal közléseire támaszkodik. Az elektromos háztartási gépek beszerzésénél a hazai vásárlók 31 százaléka vesz figyelembe internetes információkat. Ezt követi a szórakozás 26, az utazás 23, illetve az élelmiszerek és az italok beszerzése 20 százalékkal.

A magyarokhoz képest az internetes információk jóval nagyobb arányban befolyásolják a fogyasztók vásárlási döntéseit a többi vizsgált európai piacon. Huszonnyolc országban a válaszadók átlag 48 százaléka mondta, hogy a következő egy évben az interneten olvasott információkra alapozza a szórakoztató elektronikai készülékek vásárlását, és az utazása kiválasztását is. Átlagosan 46 százalék említette az elektromos háztartási gépekről, valamint a szórakozásról szóló, netről szerzett információkat. Az élelmiszernél és az italnál 38 százalék az európai átlag.

Magyarországon a megkérdezettek 59 százaléka jelezte, hogy a megvásárolt árukkal és szolgáltatásokkal kapcsolatos tapasztalatait közzétette vagy megosztotta másokkal az interneten. Huszonnyolc ország átlagában ez az arány 73 százalék – közölte a Nielsen.

Az idén február 10-27. között végzett felmérés során több mint 28 ezer fogyasztót kérdeztek meg ötvenhat országban, Európán kívül Ázsiában és Óceániában, Észak- és Dél-Amerikában, Közép-Keleten, valamint Afrikában. A vizsgálat csak az internet-hozzáféréssel rendelkezők fogyasztási szokásait vette számba. A minta mindegyik országban reprezentatív az internetet használók kora, valamint neme szempontjából. A Nielsen a kutatást csak olyan országokban végzi, ahol az internet elterjedtsége legalább 60 százalék, vagy minimum 10 millió lakosnak van internet-hozzáférése.