2025 január 17

Kerítésépítés – mégis hogyan fogjunk hozzá?

Első lépés: tervezzük meg a kerítést!

Először is tartsuk szem előtt az ideális kerítés három fő jellemzőjét: esztétikum, stabilitás, masszivitás. A kerítés ugyanis nemcsak a telekhatár kijelölésése szolgál, hanem egyéb fontos funkciókat is ellát: megvédi a telkünket attól, hogy bárki szabadon garázdálkodhasson a magánterületünkön, illetve megakadályozza hogy a kutyánk vagy a kisgyermekünk felügyelet nélkül kijuthasson az utcára. 

Persze a leendő kerítés megjelenése sem mindegy, hiszen a cél az lenne, hogy passzoljon a házhoz, a kerthez és a környék hangulatához. Ezért a tervezés során rengeteg szempontot figyelembe kell venni.

Ha viszont már nagyjából eldöntöttük, hogy milyen stílusú és méretű kerítésben gondolkodunk, akkor továbbléphetünk az alapanyagok kiválasztására.

Miből készüljön a kerítés?

Ma már nem a lehetőségek hiánya, hanem sokkal inkább a bőség zavara okoz fejtörést, ugyanis rengeteg olyan anyag van, amely alkalmas kerítésnek.

Ott van például a sövény, ami talán a legkörnyezetbarátabb megoldás, hiszen élő növényeket használunk. De népszerű még a fa, a drót, a műanyag, a kő, a beton, a kovácsoltvas, illetve a fém, valamint a gondozásmentes kerítés is. 

Ez utóbbit megtalálhatjuk a Nívó kínálatában, ahol acél és alumínium kerítéslécek közül válogathatunk. Az elemek különlegessége, hogy fahatású festéssel is rendelhetőek, így a kerítés kinézetre olyan lesz majd, mintha falécekből állna, ám az igazi fánál sokkal strapabíróbb. 

Stabil alap nélkül nincs masszív kerítés!

A kerítés építésének egyik legfontosabb mozzanata az alap elkészítése. Ez voltaképpen egy olyan betonból készült sáv, ami megtartja az oszlopokat és magát a kerítést is. Az alap mélységével érdemes úgy kalkulálni, hogy Magyarországon nagyjából 50 centiméter a fagyhatár, így célszerű 80-100 cm mély alapozást készíteni, hogy télen az átfagyott talajból nehogy kiforduljon a kerítés.

A sávalapot körülbelül 10 centiméterrel szélesebbre készítsük, mint a kerítést, az oszlopokat pedig helyezzük el az előre kimért helyekre, és ezeket is rögzítsük betonozással.

A lábazat és a kerítésmező aránya

Bár a kerítésépítést illetően többnyire szabad kezet kapunk, mégis ajánlott betartani azokat a régóta alkalmazott praktikákat, melyek előnyösebbé teszik a végeredményt. Ilyen például a lábazat és a kerítésmező mérete. 

Az optimális az, ha a kerítés teljes magasságának egyharmadát teszi ki a lábazat és kétharmadát maga a kerítésmező. Ezzel a méretezéssel mutat ugyanis a legszebben az új kerítés. 

Mindazonáltal ne feledjük, hogy a hatályos jogszabályok értelmében a kerítés nem lehet magasabb, mint két és fél méter, és csak a telekhatárokon belül állhat.