2025 március 29

Ki emlékszik még a régi barna ötezresre? –Már bevonták, de a gyűjtők akár 15 ezret is adnak érte

Ki emlékszik a régi ötezer forintos bankjegyre? 34 évvel ezelőtt nyomtatták az első barna színű ötezer forintos bankjegyet, amely mára ugyan eltűnt a forgalomból, de a gyűjtők körében még most is komoly értéket képviselhet. A Magyar Nemzeti Bank listáján több régi bankó átváltási határideje is szerepel. A gyűjtők akár 15 ezret is adnak a bevont ötezresért. Itt az idő átnézni a régi fiókokat.

34 éves az első ötezer forintos – rég lejárt, mégis értékes lehet

Pontosan 34 évvel ezelőtt, 1991. március 25-én nyomtatták ki az első ötezer forintos bankjegyet Magyarországon. Bár mára már nem használjuk, sőt, az átváltási ideje is lejárt, a régi bankjegyek egyes példányai ma is sokat érhetnek, főleg a gyűjtők körében.

Széchenyi és a Tudományos Akadémia díszítette az első bankót

Az 1991-es ötezer forintos bankjegyen Széchenyi István portréja szerepelt, a hátoldalon pedig a Magyar Tudományos Akadémia épülete volt látható. A barna színű címlet már a rendszerváltás után került forgalomba, de biztonsági elemei még közel álltak a korábbi szériákhoz.

Ez a bankjegy ma már történelmi érdekességnek számít, de a hivatalos forgalomban régóta nem használható.

Meddig válthatók be a régi bankjegyek?

A Magyar Nemzeti Bank rendszeresen frissíti azon bankjegyek listáját, amelyek már bevonásra kerültek, de még átválthatók. A lista szerint az alábbi lejárati határidők vonatkoznak a leggyakoribb régi címletekre:

  • 2000 és 5000 forintos: 2037. július 31.
  • 20 000 forintos: 2037. december 31.
  • 500 forintos: 2039. október 31.
  • 10 000 forintos: 2039. december 31.

A már bevont bankjegyek nem minősülnek törvényes fizetőeszköznek, vagyis a kereskedelemben nem kötelesek elfogadni őket, de az MNB-nél még beválthatók a határidőkön belül.

A gyűjtők viszont vagyonokat fizetnek értük

Miközben a régi ötezeres már rég kivonásra került, gyűjtői aukciókon komoly értéket képviselhet. Egyes példányokért – főként az 1990–1995 között nyomott, szép állapotú darabokért – már 15 ezer forint feletti liciteket is adnak.

Ez különösen igaz a hibás nyomatokra, vagy ritka sorozatszámú bankókra, amelyekből kevés maradt fenn sértetlen állapotban.

A 34 évvel ezelőtt nyomott ötezer forintokért a gyűjtők sokat fizetnek.

Címlapkép forrása: Wikipédia