2024 július 05

Tanulság: az esés csak átmeneti

Két nappal ezelőtt ilyenkor még meglehetősen nagy nyugalom honolt a világ tőzsdéin. A nyugalom az utóbbi időkben márpedig emelkedést jelent, ennek megfelelően szépen nőttek a pluszok a világ vezető részvényindexein. Azonban délután Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter tett egy, a tőzsdék számára ijesztő nyilatkozatot. A Fed korábbi elnöke ugyanis a kamatok emelése mellett foglalt állást, hogy elkerülhessék az amerikai gazdaság túlhevülését. Ez egy igen negatív hír a piacok számára, ennek megfelelően hirtelen, manapság már nagynak számító esést voltak kénytelen elszenvedni a börzék.

Aztán jött a másnap

Már a keddi nap végén is láthattuk, hogy inkább visszahúzzák az indexeket, azonban még így is egy egyértelműen esést jelző, méretes piros gyertya látszódott a grafikonokon. Másnap, azaz tegnap már egyértelmű szárnyalás kezdődött. Jól mutatja ezt az alább látható DAX árfolyam. Kedden még 14900 alatt is járt az árfolyam, nagyon régen látott volt az eladói nyomás. Most azonban már jócskán 15200 felett az árfolyam, holott a két időpont között nem igazán történt semmilyen figyelemre méltó esemény. Közben pedig az árfolyam folyamatosan, a rövidtávú technikai indikátorok fékező hatását teljesen figyelmen kívül hagyva szárnyal. De visszakapaszkodtak történelmi csúcsaik közelébe az S&P500 és a DOW indexek is.

Nincs az az esés, amit ne követne szárnyalás (www.investing.com)

Mi a tanulság?

A keddi esés és az utána következő emelkedés egy olyan tanulságot mutat a tőkepiacok jelenlegi állapotáról, amit egyébként az elmúlt 1 évben már nagyon sokszor megkaphattunk. Ez pedig a „buy the dip”, azaz a leszúrás megvétele, mint jelenség. Ha egy kicsit is, de tényleg egy minimálisan is esni kezdenek a részvénypiacok, akkor befektetők tömegei rögtön rávetik magukat, és megvásárolják az esést. Ilyenkor tehát nem short zárások hajtják feljebb az árakat, mint emelkedés közben, hanem az újonnan belépők long nyitásai.

Felmerülhet a kérdés, hogyha az emelkedés további emelkedést generál a short pozícióban lévők kényszerzárásai miatt, az esés pedig visszaemelkedést jelent a „buy the dip” logikával gondolkodó befektetők tömegei miatt, akkor hogyan lehetséges egyáltalán esni? A jegybanki korlátlan pénznyomtatás és a folyamatos fiskális stimulusok mellett lehet, hogy nem igazán lehet. Ha mégis, akkor arra lesz érdemes figyelni, hogy mikor történik meg először, hogy nem lép működésbe az esés megvásárlásának mechanizmusa.