A Gazdasági Versenyhivatal vizsgálatot indított a lengyel Allegro online webáruház ellen, mivel gyanúja szerint a cég megtévesztő módon hirdette „legalacsonyabb ár garancia” kampányát. A GVH szerint a garancia érvényesítésére vonatkozó korlátozásokat nem megfelelően közölte a vállalat, így azok csak nehezen voltak elérhetők a vásárlók számára.
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) közleménye szerint az Allegro „legalacsonyabb ár garancia” szlogenje félrevezethette a vásárlókat. A garancia érvényesítésének feltételei nem voltak egyértelműen és könnyen elérhetők – jelentette meg közleményét az eljárásról a Gazdasági Versenyhivatal.
A GVH szerint a fogyasztók több kattintáson keresztül, illetve hosszas görgetéssel találhatták csak meg az olyan lényeges információkat, mint például:
- A garancia csak 20 webáruház áraihoz viszonyítva érvényesíthető,
- A garancia csak regisztrált és bejelentkezett felhasználók számára érhető el,
- A kapott kupon csak bizonyos fizetési módok esetén használható fel.
A hatóság gyanúja szerint az Allegro ezzel a tisztességtelen üzleti gyakorlatokat tiltó jogszabályokat sérthette meg, ezért indított eljárást.
A GVH három hónapig tart vizsgálatot
A GVH hangsúlyozta, hogy az eljárás megindítása nem jelenti automatikusan a jogsértés megállapítását. A vizsgálat célja a tények tisztázása, amely akár három hónapig is eltarthat. Ha a GVH a feltételezett jogsértést bizonyítottnak találja, az Allegro szankciókra számíthat, amelyek akár bírság kiszabásával is járhatnak.
Egyre gyakoribbak az online megtévesztések
A GVH korábban már több vállalat ellen is vizsgálatot indított a fogyasztók megtévesztése miatt. Korábbi ügyek között szerepelt az Eventim jegyértékesítő platform, amely végül több mint 80 ezer vásárlónak adott kompenzációt. Valamint a Wizz Air-t, amelyet 300 millió forintos bírsággal sújtottak tisztességtelen tájékoztatási gyakorlata miatt.
A tisztességtelen online marketingmódszerek, az úgynevezett „sötét mintázatok” egyre gyakoribbak, ahogy azt az Európai Bizottság 2023-as vizsgálata is megállapította. Az online kereskedők manipulációi sok esetben torzítják a fogyasztók döntéseit. Előnyhöz juttatva a vállalatokat. A GVH jelenlegi vizsgálata is azt mutatja, hogy a hatóság kiemelt figyelmet fordít az ilyen tisztességtelen üzleti gyakorlatok feltárására és szankcionálására.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Shutterstock