Megtévesztő akció miatt bírságolták a Foodorát -A GVH lecsapott
A Gazdasági Versenyhivatal 35,2 millió forintos bírságot szabott ki a Foodorára, miután megtévesztő akcióval hirdette szolgáltatásait. Az ételkiszállító cég egyes kedvezményes ajánlatai mögött rejtett feltételek álltak, amit a fogyasztók nem ismerhettek meg előre.
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) több mint 35 millió forintos bírságot szabott ki a Foodora ételrendelési platform üzemeltetőjére, miután a cég megtévesztő akciót hirdetett 2023 őszén. Az ajánlat kétezer forintos kedvezményt és ingyenes szállítást ígért, azonban ezt csak 6000 forint feletti rendelések esetén lehetett érvényesíteni, amit a vállalat nem közölt egyértelműen a fogyasztókkal – számolt be az eljárás részleteiről a GVH.
Eljárási bírság is sújtotta a céget
A GVH szerint a Foodora késleltette az eljárást. Emiatt az alapbírságon felül 20 millió forint eljárási bírságot is kiszabtak, amelyet a cég már be is fizetett. A hatóság hangsúlyozta, hogy az ételkiszállító vállalatok kereskedelmi gyakorlatait kiemelten figyelik. Az ilyen típusú megtévesztések esetében szigorúan fellépnek.
A Foodora rendszerhasználati díjának tájékoztatása is problémás volt
A GVH vizsgálata arra is kiterjedt, hogy a cég 2024. június 14-20. között nem megfelelően tájékoztatta a fogyasztókat a rendszerhasználati díjakról. Ez is hozzájárult a 35,2 millió forintos végleges bírsághoz. A bírság kiszabásánál a hatóság figyelembe vette a reklámkampány költségeit és a jogsértés súlyosságát.
A GVH figyelmeztetése a vállalkozások számára
A versenyhatóság közleményében felhívta az érintett vállalkozások figyelmét arra, hogy az adatszolgáltatási kötelezettségeket pontosan és határidőre teljesíteni kell. Emellett hangsúlyozták: ha egy vállalkozás árkedvezményt vagy promóciót hirdet, annak minden feltételét egyértelműen és azonnal közölni kell a fogyasztókkal, hogy elkerüljék a megtévesztő kereskedelmi gyakorlatokat.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Shutterstock