2025 január 27

ENEFI – így látja a Telekom sztorit az elnök-vezérigazgató

A Magyar Telekom részvényeinek szárnyalásával az ENEFI befektetésén is egyre nagyobb a nyereség – a várakozásokról, és az ENEFI egyéb terveiről kérdeztük Soós Csaba elnök-vezérigazgatót.

Idén februárban adott nekünk legutóbb interjút, amiben az ENEFI egyik legfontosabb befektetéséről, a Magyar Telekom részvénycsomagról is sok szó esett. Azóta még sokkal magasabbra nőtt a részvény árfolyama, az akkori interjúban említett 1100 forintos szinten is túl vagyunk. Történt azóta egy osztalékfizetés, tegnap pedig közzétette negyedéves számait a legkisebb magyar blue chip. Az ENEFI féléves jelentése szerint 1,5 millió darab Telekom részvénnyel bír mindeközben az ENEFI. Mi vezetett ahhoz, hogy ekkora nyereség után is ilyen nagy mennyiségű részvényt megtartsanak?

Soós Csaba: Határidős Magyar Telekom vételeink is vannak a készpénzért vásárolt részvények mellett, jelenleg összesen több mint 1,7 millió darab a kitettségünk. A féléves jelentésben közölt 1,5 millió darab részvényhez úgy jutottunk el, hogy a Magyar Telekom júniusi saját részvény vásárlása során 1,1 millió darab részvényt értékesítettünk. Úgy voltunk vele, hogy olyan méretűvé hízott a befektetésünk, hogy azon jelentősen csak akkor tudunk könnyíteni, ha érdemi kereslet van és mivel azt gondoltuk, hogy az árfolyam-emelkedés okán ez az utolsó jelentősebb mértékű Magyar Telekom saját részvény vásárlás, fájó szívvel beleadtunk mi is.

A pozíció nagyobb részének megtartása pedig a Magyar Telekom fundamentumaival magyarázható, melyet még mindig nem ismert fel kellőképpen a piac. Túl nagy a gap a részvény általunk fairnek tartott ára és a piaci árfolyam között.

Október végén közölte a Concorde, hogy számításaik szerint egy éven belül 1513 forintra is nőhet a Magyar Telekom árfolyama. Mit gondol az új célárról, illetve hogyan alakulhat ennek függvényében az ENEFI stratégiája a részvénycsomag kapcsán?

Soós Csaba: Szokás mondani, hogy egy fecske nem csinál nyarat, de valójában már tavaly is a Concorde volt az az első brókercég, melynek független elemzése igen közel állt a mi elképzelésünkhöz. És hogy feloldjam a látszólagos ellentmondást, a Concorde valójában nem is fecske, hanem jedi, aki felismerte a Magyar Telekom jelentősen megnövekedett midichlorián szintjét (már tavaly is).

Ha a tavalyi célárfolyamot az akkori árfolyamhoz viszonyítjuk, azt láthatjuk, hogy jelenleg is hasonló felértékelődési potenciál van a papírban, mint amikor beszálltunk.

Én személy szerint 132 forintos osztalékot várok jövőre a 2024. évi eredmény után, ami egy betyár nagy szám a jelenlegi árfolyamhoz képest. Ahogy közelítünk az osztalékfizetés időpontjához, úgy válik majd egyre biztosabbá az osztalék mértéke és ha az általunk vizionált érték felé közelítünk, az egy nagyon erős üzenet lesz a piac felé.

Azonban 2024. év végén talán nem korai elkezdeni beszélni a 2025-ös évről, ami a szektoradó kivezetése és az év első két hónapjának még nem inflált bevételei miatt jelentős növekedést hozhat. A 2025. üzleti év után 170 forint feletti osztalékot várunk.

Ezek olyan számok, melyek mellett a jelenlegihez közeli árszinteken nem érdemes a részvényektől megválnunk.

A tegnapi jelentésben megfogalmazott management prognózist még ultra konzervatív megközelítésként sem tudjuk komolyan venni.

A mérleg másik serpenyőjében azonban (és sajnos erről is beszélni kell) az áll, hogy ez egy forint eszköz és ez nagyon nem tetszik nekünk. Az egyre inkább ötletrohamhoz hasonlító magyar gazdaságpolitikának köszönhetően minden, amit forintban mérnek jelentős kockázatot hordoz magában véleményünk szerint. De azért valljuk be, hogy a Magyar Telekom sztori is az ötletrohamnak köszönhető és emiatt nem is alszunk túl jól…

Amennyiben majd lezárásra kerül valamikor a Magyar Telekom pozíció, várható, hogy az ENEFI újabb, nagy volumenű tőkepiaci befektetésekre szánja el magát a jövőben?

Soós Csaba: Hogy mi lesz majd ha… Nem tudom. A Magyar Telekomra Virág Ferenc hívta fel a figyelmünket és nem árulok vele nagy titkot: azonnal megvettük.

Ha találunk egy újabb ilyen sztorit, akkor természetesen megvesszük. Az ENEFI Igazgatóságának mindhárom tagja jó néhány évtizede nézegeti a magyar tőkepiacot és azt elmondhatjuk, hogy likvid papírban ilyen sztorit nem nagyon lehet találni. A sztorihoz ugyanis az kell, hogy megalapozottan mást gondoljunk egy részvényről, mint amit a piac áraz. Ebben a tekintetben ez a történet teljesen egyedi. Ez a befektetés most nem kér enni, nem is ezzel töltjük napjainkat. Sokkal inkább koncentrálunk más befektetéseinkre mint pl. a WhiteIT vagy a Síaréna.

Júniusi hír, hogy az ENEFI felvetette, hogy a részben általa is tulajdonolt White IT Zrt. vegye fel üzletpolitikájába a nemzetközi terjeszkedést. Mit jelenthet ez pontosan, hogyan áll most a fintech cég helyzete?

Soós Csaba: Teljesen kézenfekvő volt és azóta már előrehaladott tárgyalások vannak egy nagy magyar brókercéggel.

A nemzetközi terepen is ki fogjuk próbálni magunkat. Keressük a terjeszkedés módját. Kapkodni nincs okunk, de azért ellazsálni sem akarjuk ezt az időszakot. Meg kell találjuk a terjeszkedés leghatékonyabb módját, ugyanis a magyar tőkepiac a nemzetközi tőkepiac méretéhez képest légypiszok, viszont a WhiteIT-ban felhalmozódott tudás (mely hamarosan termék és szolgáltatás formát is ölt) nemzetközi szinten legalább annyira piacképes, mint hazánkban. Szerintem ez teszi igazán kiszámolhatatlanná a cégben rejlő potenciált.

Nemsokára közeledik a síszezon, ami a Síaréna Kft. révén az ENEFI számára kiemelten fontos. Milyen szezont vár idén?

Soós Csaba: Épp ideje lenne már, hogy a COVID évek és az időjárási szempontból rendkívül gyengére sikeredett elmúlt 2-3 év után végre legyen egy értékelhető síszezon, azonban a Síaréna már korán sem csupán a télre koncentrál. A magunk mögött hagyott offseason (áprilistől októberig) már számokban is mutatta gyümölcseit annak a munkának, amit három éve kezdtünk el a költségek lefaragásával és tavaly folytattunk a Síaréna négyévszakos átalakításával. Lecseréltük rendkívül gyenge kerékpáros szakmai partnerünket és egy teljesen új koncepció megvalósításán kezdtünk el dolgozni. Ennek keretében számos új gravity pálya épült eddig és még további három létesül a közeljövőben relatíve kis összegű befektetésből. Az értékesített kerékpáros jegyek a tavalyi szezonhoz képest több mint megháromszorozódtak és már volt olyan hónapunk (igaz egyelőre csak egy), ahol cash szinten pozitívra jött ki az egyenleg síszezonon kívül. Jövőre többek között e-bike túrákat is szervezni fogunk. Egy outdoor sportcentrum körvonalazódik, melyhez nagyon erős partnereket sikerült meggyőznünk. Meghaladja jelen interjú kereteit mindaz, ami Eplényben zajlik és jelentőségében is eltörpül akár a Magyar Telekom sztorihoz, akár a remélt WhiteIT sztorihoz képest, de én személy szerint is (Bálint László igazgatósági tagunkkal egyetemben) nagyon sokat dolgozom azon, hogy a Síaréna önmagában is egy jó sztori legyen és pénzt termeljen az ENEFI-nek.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!