Rendkívüli Hírek:

2024 szeptember 21

Reggeli hírlevél 2021.06.04.

Gyönyörű napon van túl a magyar piac

Szép napot zárt a BUX, 1,47%-ot tudott erősödni és végre 47.000 pont felett tudott zárni. Az út tiszta az emelkedés előtt, mivel mindenkori maximumán van az index, így nincsenek korábbi szintekről lévő ellenállások. Ma még egy erős emelkedés megerősítené az irányt. Ha lefordul a piac, úgy a 45.000 pont nyújthat legközelebb támaszt az index számára.

Új csúcson zárt az OTP

Szépen teljesített tegnap az OTP, így elérte mindenkori csúcsát. Ha ma jön a megerősítés, úgy további erősödésre számíthatunk rövid-, középtávon. Igaz, hogy a forgalom maximum átlagosnak mondható, de a 16.000 pont feletti zárás önmagában is nagyon bullish. Ha az előző két lokális maximumot megnézzük, akkor a trendvonal alapján a tetőt súroljuk. Ha azonban jön a megerősítés és forgalom is társul hozzá, akkor akár azt is könnyedén viheti át.

Jó napja volt a MOL-nak is

Emelkedni tudott a MOL is tegnap, igaz nem olyan szép gyertyával, mint társai. Nap elején még közel 1,5% plusban volt a hazai olajipari óriás, azonban nap végére 0,5% alatti emelkedést könyvelhetett csak el. A tegnap volt sorozatban a 6. nap, amikor emelkedett a részvény és április vége óta több, mint 18%-ot ment a papír. Meglátjuk, hogy meddig mehet a MOL, ha a 2480-2500 forintos szintet átviszi, úgy újra célba veheti a 3000 forint feletti árfolyamot. Támasznak az emelkedő 200 napos mozgóátlag és a 2000 forint lehet bizonyulhat, amennyiben lefordul az árfolyam

Újra gyengülni látszik a forint?

Veszített értékéből a forint és jelenleg 347,24 forintos árfolyamon van az euróval szemben. Ha eljött a fordulat, akkor újra 350 forint felett stabilizálódhat a forint, azonban könnyen lehet, hogy ez csak egy kisebb, rövidtávú irányváltás és a következő hetekben újra a hazai valuta erősödéséről beszélhetünk. A dollárral szemben is rosszul teljesített a forint 286,78, forinton áll a devizapár.

Rossz napot zártak a vezető amerikai részvényindexek

Tegnap a DAX egy mérsékelt, 0,31%-os emelkedést követően 15 643,21 ponton tudott zárni, a CAC 40 azonban 0,13%-ot csökkent, és 6 509,47 ponton fejezte be a csütörtököt, miközben az FTSE 100 0,61%-os mínuszban, 7 064,35 ponton zárt. A tengerentúlon a vezető amerikai részvényindexek egyöntetűen rosszul teljesítettek: a Dow egy 0,08%-os csökkenést követően 34 575,40 ponton, az S&P 500 egy 0,38%-os korrekciót követően 4 192,60 ponton, a Nasdaq kompozit pedig egy szabad szemmel is látható, 1,08%-os visszaesést követően 13 531,06 ponton tudta befejezni a tegnapi kereskedést. Ázsia az éjszaka folyamán vegyesen teljesített: bő egy órával a budapesti kereskedés megkezdése előtt a Nikkei 225 28 949,00 ponton, 0,38%-os mínuszban, a Hang Seng 28 954,62 ponton, 0,04%-os pluszban, a sanghaji kompozit pedig 3 613,58 ponton, 0,81%-kal a zöldben van. A fontosabb amerikai indexek határidői kivétel nélkül a zéró szint közelében stagnálnak: a Nasdaq futures konkrétan a nullában áll, a Dow és az S&P határidői pedig 0,01%-os, illetve 0,03%-os pluszban vannak. A VIX index határideje 19,32 pontos értéket vesz föl, ez 1,28 ponttal magasabb, mint az index tegnapi záróértéke.

Lejjebb tekerték a majombugiban a hangerőt, 17,92%-ot esett az AMC (AMC) árfolyama

A szerdai 95,22%-os emelkedést követően a tegnapi napon 17,92%-ot esett vissza az AMC amerikai mozilánc részvényének árfolyama, a papír 51,34 dolláron zárta a csütörtököt. Az AMC őrület a legújabb kisbefektetői mánia a tőzsdén, melynek gyökerei még januárra vezethetők vissza: a kisbefektetők ekkor a világ minden pontjáról összefogtak különböző kereskedési fórumokon, és eldöntötték, hogy ellenállva a kockázati tőkealapok folyamatos shortolásának életben fogják tartani a koronavírus járvány miatt csúnyán megütött mozilánc árfolyamát. Az AMC híveinek már saját nevük is van, az online kereskedési fórumokon csak Majmokként (Apes) hivatkoznak magukra. „A mindenit, lementünk 60 dollárról 30 dollárra, aztán vissza 60 dollár közelébe? Büszke vagyok minden Majomra, aki tartja a papírt (…) A MAJMOK EGYÜTT ERŐSEK” – foglalta össze a mai nap eseményeit a saját olvasatában a Redditen Atara9 felhasználó, 2600 pozitív reakciót kapva a bejegyzésére. Természetesen a felfokozott érzelmek miatt rendkívül kockázatos lehet ma AMC papírt venni, azonban annyi biztos, hogy a korrekció ellenére tegnap sem pukkadt ki a kisbefektetők által kitartóan pumpált buborék. Lehet, hogy az árfolyam ma újabb lendületet vesz, és folytatódik a majombugi a pénteki napon is? Ez nem kizárt, a kisbefektetők korábbi slágerterméke, a GameStop (GME) esetében január végén láttunk már hasonlót.

Folytatódott a BlackBerry (BB) menetelése

Folytatódott a késő 2000-es évek emblematikus számítógép billentyűzetes menedzsertelefon gyártójának, az NYSE-n is kereskedett kanadai BlackBerry-nek a menetelése, a papír a tegnapi napot 4,13%-os pluszban, 15,88 dolláron zárta – igaz, napközben az árfolyam járt 20%-os mínusznál mélyebben is. Lenyűgöző számok következnek: tegnapelőtt 31,92%-ot, június kezdete óta 57,70%-ot, az év kezdete óta pedig 139,52%-ot emelkedett az árfolyam. A részvényt az AMC-hez hasonlóan kezdik megtalálni a Redditen a kisbefektetők, itt azonban még egyértelmű, hogy az eszkaláció egy korábbi fázisában járunk. Az árfolyam a történelmi maximumát még 2008 júniusában, a nagy pénzügyi válság kirobbanása előtt érte el, ekkor a papírért 147,55 dollárt is adtak. Jelenleg a Zacks és a Marketbeat is tartásra javasolják a papírt, azonban a fórumokban generált hype és a kisbefektetők unortodox megközelítése könnyen boríthatják a konzervatív becsléseket. Természetesen a kockázat az AMC-hez hasonlóan itt is kiemelkedően magas.

Oroszország felmondhatja a dollárban denominált olajszerződéseket

Alekszandr Novak, Oroszország energetikai minisztere a Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórum egy tegnapi panelbeszélgetésén bejelentette, hogy az általa képviselt ország felmondhatja a dollárban denominált olajszerződéseket abban az esetben, ha további amerikai szankciókkal kell szembenéznie. Az orosz energetikai miniszter bejelentését megelőzte, hogy a Kreml egy közleményt adott ki, melyben leszögezték, hogy a dolláreszközöket ki fogják vezetni az ország nemzeti vagyonalapjából. „Ideális esetben örülnénk neki, ha nem kellene kizárnunk a dollárt, mivel világvalutaként használják elszámolásra” –nyilatkozta Novak, aki Oroszország miniszterelnök-helyettesi pozícióját is betölti. „Azonban, ha az amerikai fél olyan helyzetet teremt, ami ezt indokolja, nem tehetünk mást, mint hogy fokozatosan megtesszük” – tette hozzá sietve. Hamarosan államfői csúcstalálkozóra fog sor kerülni Joe Biden amerikai, és Vlagyimir Putyin orosz elnök között, Novak kijelentését érdemes ebben a kontextusban értelmeznünk. Oroszország gazdasága az ukrajnai háború, és a 2016-os amerikai elnökválasztásba való állítólagos orosz beavatkozás miatt kénytelen szembenézni amerikai szankciókkal, melyek folyományaként a legnagyobb orosz olajvállalat, a Rosznyefty 2019 októbere óta dollár helyett euróban számolja el alapértelmezetten az exportügyleteket. Az olajárak az idei év kezdete óta több, mint 30%-ot emelkedtek, jelenleg egy hordó Brent olaj több mint 71 dollárba, egy hordó WTI pedig közel 69-be kerül.

Források:

cnbc.com

marketbeat.com

zacks.com

investing.com