
Beruházási boom jöhet Romániában? – Mit tud a milliárdos tőkével induló BID?
Romániában elindult a Beruházási és Fejlesztési Bank (BID), amely összekapcsolná a kereskedelmi bankokat az önkormányzatokkal és a kisvállalkozásokkal. A 3 milliárd lejes alaptőkéjű állami bank közvetlen támogatást nyújt a helyi beruházásokhoz és felpörgeti az infrastrukturális fejlesztéseket.
Elindult Románia új állami bankja: itt a BID
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții și Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését Románia új állami pénzintézete. A BID elsődleges célja, hogy a kereskedelmi bankokkal együttműködve segítse az önkormányzatokat és a kis- és középvállalkozásokat infrastrukturális beruházások megvalósításában – adott hírt a bank indulásáról a a ZF román lap
Közvetlen garanciák és finanszírozás
A bank küldetéséről Dan Sandu vezérigazgató az ünnepélyes megnyitón elmondta:
„Lesznek portfóliógarancia típusú szolgáltatásaink, közvetlen garanciáink és közvetlen finanszírozásunk helyi infrastrukturális beruházások számára.”
A BID tehát nemcsak közvetítő szerepet vállal, hanem aktív finanszírozóként is részt vesz a fejlesztésekben, és ezzel új típusú kapcsolatot épít a közszféra és a gazdasági szereplők között.
Dan Sandu, a bank vezérigazgatója kijelentette, hogy a bank célja, hogy a kereskedelmi bankok jobban eljussanak a közigazgatási-területi egységekhez, infrastrukturális projektekhez és a kkv-khoz.
„Valaki azt mondta, hogy versenyezni fogunk a CEC-vel és az Exim-mel. Nem vagyunk versenytársak nekik, nem vagyunk versenytársak senkinek” – mondta a bank új vezérigazgatója.
Hosszú út vezetett az indulásig
A BID megalapításának ötlete még 2015-re nyúlik vissza, amikor Victor Ponta kormánya elfogadott egy erről szóló kormányzati memorandumot.
A törvényalkotási folyamat éveken át húzódott: 2020-ban a szenátus már elfogadta az alapításról szóló javaslatot, a képviselőház azonban elutasította. A végső döntés 2022-ben született meg, az alapító okiratot pedig 2023-ban hagyta jóvá a bukaresti kormány.
Jelentős alaptőke, állami háttér
A bank törzstőkéje 3 milliárd lej, azaz több mint 240 milliárd forint, kizárólagos tulajdonosa a román pénzügyminisztérium.
A BID ezzel a harmadik teljesen állami tulajdonban lévő romániai bank, az 1864-ben alapított CEC Bank és az Exim – Banca Românească után.
A cél: élénkebb beruházási aktivitás
A BID megalakulása része a román állam gazdaságélénkítő stratégiájának, amely különösen az infrastruktúra-fejlesztést és a régiós szintű beruházások támogatását helyezi előtérbe. A bank működése nemcsak a pénzügyi szektor szereplőit, de a helyi önkormányzatokat és a KKV-szektort is új lehetőségekhez juttathatja.
Címlapkép forrása: BID