Megtévesztette ügyfeleit a DIGI? – Súlyos büntetést kapott
A GVH megbírságolta a DIGI-t, mivel nem egyértelműen közölte az ügyfelekkel az előfizetői díjemelést és az inflációkövető díjkorrekciót. A DIGI elismerte a jogszabálysértést és visszatéríti a túlzott díjemelést.
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 111 millió forintos bírságot szabott ki a DIGI távközlési szolgáltatóra, mivel a cég nem megfelelően kommunikálta a 2023. január 1-től érvényes előfizetői-díjemelést. Valamint a 2023 májusától bevezetett inflációkövető díjkorrekciót sem adott tájékoztatást. A vállalat kereskedelmi gyakorlata nem vette figyelembe a fogyasztói értelmezési szempontokat, így az előfizetők nem kaptak objektív képet a díjemelések következményeiről – jelent meg a közlemény a Gazdasági Versenyhivatal közleményében.
A GVH megállapításai
A versenyhatóság vizsgálata során arra jutott, hogy a DIGI 2022 novemberében egyidőben tájékoztatta előfizetőit a 2023. január 1-től érvényes díjemelésről. Valamint az általános szerződési feltételekbe (ÁSZF) szintén 2023. január 1-től bekerülő és májustól alkalmazott automatikus inflációkövető díjkorrekcióról. A vállalat a várható fogyasztói értelmezést figyelmen kívül hagyta. A tájékoztatás következetlen volt és tartalmilag ellentmondásos információkat közölt. Nem lehetett megkülönböztetni a két különálló díjemelést.
A GVH szerint a DIGI kommunikációja azt a benyomást kelthette, hogy a hűségidő védelmet biztosít mindkét díjemelés ellen. Miközben az inflációkövető díjkorrekció a hűségidő alatt is érvényesült. A DIGI ezt a jogsértést elismerte. Lemondott a jogorvoslati lehetőségeiről, és együttműködött a hatósággal.
A bírság és a jóvátétel
A GVH Versenytanácsa a jogsértés miatt 111 millió forintos bírságot rótt ki a DIGI-re. Emellett a cég kötelezettséget vállalt a fogyasztói kompenzáció teljesítésére. A vállalat visszatéríti a májusi díjkorrekció miatti többletköltséget azoknak az előfizetőknek, akik az érintett időszakban szerződtek és a visszatérítés időpontjában is DIGI előfizetők.
A GVH döntése megerősíti, hogy a vállalatoknak átlátható és egyértelmű tájékoztatást kell nyújtaniuk ügyfeleik számára, különösen a szerződési feltételek és díjmódosítások esetében.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Shutterstock