A Világbank figyelmeztet a lassuló globális növekedésre
A Világbank 2025-2026-os globális gazdasági előrejelzése
Az idei évben a globális gazdasági növekedés a tavalyival azonos, 2,7 százalékos ütemben halad majd. A fejlődő országok, amelyek a világgazdasági növekedés 60 százalékát adják, szintén megtartják a 2024-ben elért 4,1 százalékos GDP-növekedési ütemet- olvasható a Világbank legfrissebb jelentésében.
A Világbank azonban arra figyelmeztet, hogy ez a növekedési ütem gyengébb a koronavírus-járvány előtti időszakhoz képest, és nem lesz elegendő a szegénység elleni küzdelemhez, valamint a fenntartható fejlődési célok eléréséhez.
Regionális kilátások
Kína gazdasága tovább lassul: a GDP-növekedés az idén 4,5 százalékra csökken a tavalyi 4,9 százalékról. A következő évet követően 2026-ban, további mérséklődés, 4 százalékos bővülés várható. A lassulás hátterében a fogyasztói bizalom romlása és az ingatlanpiaci visszaesés áll. Ugyanakkor a kormány további ösztönző intézkedéseinek köszönhetően a belföldi kereslet növekedése javíthatja a kilátásokat.
Az Egyesült Államok gazdasági növekedése 2025-ben 2,3 százalékra lassul a 2024-es 2,8 százalékról, Az előrejelzések szerint majd 2026-ban további csökkenéssel 2 százalékot ér el.
Az eurózóna GDP-növekedése az idei évben 1 százalékos lesz, ami jóval alacsonyabb a világátlagnál. Ez az adat némi javulást mutat a tavalyi 0,7 százalékhoz képest. 2026-ra a növekedési ütem 1,2 százalékra emelkedhet.
Oroszország gazdasága szintén lassulást mutat: a tavalyi 3,4 százalékról 2025-re 1,6 százalékra csökken a GDP-növekedés, majd 2026-ban további lassulással 1,1 százalékot ér el.
Infláció és kereskedelem
A Világbank előrejelzése szerint az átlagos globális infláció 2025-ben és 2026-ban is 2,7 százalékon stabilizálódik. A világkereskedelem idén 3,1 százalékkal bővül, jövőre pedig 3,2 százalékos növekedés várható. Ez az ütem ugyan kedvező, de nem elegendő a világgazdaság strukturális problémáinak megoldásához.
A Világbank előrejelzései szerint a globális gazdaság lassuló, de stabil növekedési pályán marad. Az egyes országok közötti jelentős eltérések azonban rávilágítanak a regionális és gazdaságpolitikai különbségekre. Továbbá arra, hogy az elért növekedés nem minden esetben elegendő a globális kihívások kezeléséhez.