Szakad az olaj – végre fellélegezhetünk?
Az olaj brutális ralija, amely hatalmas pánikot keltett az egész világon, nagy fordulatot vett az utóbbi két hét alatt. Augusztus elején még több, mint fél éve nem látott magasságokban járt az olaj árfolyama, azonban azóta a medvék vették át a kezdeményezést. A Brent árfolyama 88 dollár felett járt, azonban a 90 dollár közelében található zóna újra komoly ellenállásként szolgált. Két hét leforgása alatt a Brent árfolyama beesett 83 dollár alá. Hasonló tendencia figyelhető meg a WTI esetében is, amely a napokban lépte át a kritikus támogatás 80 dollárnál, és az írás pillanatában egy hordó WTI kevesebb, mint 79 dollárba kerül. Nagy a feszültség, miközben a befektetők tűkön ülve várják Jerome Powell Fed elnök pénteki beszédét a kamatlábakról.
Így lett olcsóbb az olaj – meddig bírják majd a medvék?
Az utóbbi két hétben éles zuhanást láthattunk a referenciaértékek árfolyamában, azonban mindenki azt találgatja, hogy ez meddig fog kitartani. Az OPEC ugyanis mindent belead, hogy magasan tartsa az árakat. Ehhez jön, hogy a legtöbb szakértő egyetért abban, hogy az olaj iránti kereslet 2023 második felében emelkedni fog. Akkor vajon mi okozza a mostani zuhanást? Tartós vagy átmeneti enyhülésről lehet szó? A tapasztalt csökkenés szignifikáns mértékű, azonban előfordulhat, hogy csak egy korrekcióról beszélünk. Ezt egyelőre nem lehet biztosra kijelenteni.
Annyi biztos, hogy a csökkenést tovább fűtötték a szerdai kiábrándító gazdasági adatok. A Purchasing Managers’ Index (PMI), amely a feldolgozóiparban és a szolgáltatási szektorban uralkodó gazdasági trendek irányának indexe, komor képet festett a gazdaságok helyzetéről szerte a világon, és felvetette a kereslettel kapcsolatos aggodalmakat. Az euróövezet üzleti tevékenysége a vártnál jobban csökkent, különösen Németországban. Japán zsugorodó gyári tevékenységről számolt be, míg Nagy-Britannia gazdasága úgy tűnik a jelenlegi negyedévben zsugorodni fog, így fennáll a recesszió veszélye. Az amerikai üzleti tevékenység pedig február óta nem volt ilyen gyenge.
Címlapkép forrása: Shutterstock
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!