Forint – 400 feletti eurót várnak, jön az összeomlás?
Elég érdekesen alakult eddig a nyár a magyar fizetőeszköz szempontjából. A forint jelentős gyengülést mutatott be július elején, de aztán azzal a lendülettel szinte az egész esést ledolgozta az euróval szemben. Nem tartott sokáig a jókedv. Múlt héten új, március óta nem látott lokális mélypontra zuhant a forint. Kérdés, hogy hozzá kell-e szoknunk a gyengébb forinthoz.
Forint – hullámvasúton
Jelenleg valamivel kevesebb, mint 389 forintot kell adni egy euróért a devizapiacon, de járt már ma is jócskán 390 felett az EUR/HUF keresztárfolyam. Ez némi erősödést jelent az előző hét végéhez képest, de nagyon eltávolodtunk a 367 körüli értékektől az euróárfolyam tekintetében. A korábbi elemzések alapján kijelenthető, hogy mind az országspecifikus, mind a nemzetközi piaci tényezők mozgathatják a forintot.
Előbbiek szempontjából nem hathatott jól az, hogy korlátozza az Egyesült Államok hazánkkal szemben a beutazást, illetve az uniós pénzek körüli további bizonytalanság sem nevezhető jó hírnek. Érkezik ugyanakkor holnap reggel az inflációs adat, ami sok mindent eldönthet. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris politikája ugyanis jelentős részben az infláció alakulásától függ.
Júniusban 20,1 %-kal emelkedtek az árak éves összehasonlításban, júliusra ennél kisebb inflációt vár a piac. Az erre való jegybanki reakciót azonban vélhetőleg majd hónap végén, a kamatdöntő ülésen és az azt követő tájékoztatóan láthatjuk. Érdemes lesz akkor a forint árfolyamát is követnünk. Virág Barnabás alelnök korábbi szavaiból mindenesetre kiderül, hogy elérhető az év végére a kormány által is kitűzött egy számjegyű infláció Magyarországon.
Számíthat a kinti hangulat
A nemzetközi tényezők sem lényegtelenek, különösen a Fed monetáris politikája. Egy deviza megítélését ugyanis alapvetően befolyásolja a kamatkülönbözet; például az, hogy a dollár és a forint kamatszintje között mekkora a különbség. A nagy jegybankok monetáris politikája egyébként is aktívan hat a nemzetközi piaci hangulatra. Csütörtökön érkezik az amerikai inflációs adat, amelyet a piac nagyon várhat a Fed lépéseire gyakorolt hatása miatt. A piaci légkör most éppen nem túl pozitív egyébként. Előző héten lefordulást mutattak az irányadó részvényindexek. Ebben a közegben nincs könnyű dolga a sérülékeny devizáknak -a forint is ilyen – , amelyeket jellemzően nem kedvelnek a befektetők akkor, amikor a kockázatkerülés fontosabb szemponttá válik. Varga Zoltán, az Equilor elemzőjének véleménye szerint mindenesetre átmenetileg 400 fölé kerülhet az EUR/HUF devizapár a következő hetekben, hónapokban.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!