2024 november 14

Tovább erősödhet a forint a sorsdöntő nap után

A tegnapi nap egyértelműen legfontosabb eseménye a magyar piac szempontjából az MNB kamatdöntő ülése volt. A jegybank Monetáris Tanácsa 30 bázispontos kamatemelést hajtott végre, illetve a vezetés bejelentette a szigorítási ciklus megkezdését.

Főbb konklúziók

A kamatemelés mérték mellett fontos leszögezni, hogy az eddig egy rövid ideje inkább irányadó egyhetes betét esetén csak 15 bázispontos emelés történt, 0,75 %-ról 0,9 %-ra. Innentől azonban a két eszköz kamata együtt mozog, erre tett ígéretet a jegybank vezetése. A szigorításnak ezzel nincs vége, Matolcsy György, az MNB elnöke ugyanis jelezte, hogy havonta folyamatosan fogják vizsgálni az inflációs helyzetet, és ennek megfelelően folytatódik a kamatemelési ciklus.

Az MNB központi épülete

A gazdaság további hűtése érdekében a központi bank kivezeti a Növekedési Hitelprogramot is. Látható, hogy az MNB meglehetősen eltökélt tehát az infláció leszorítása mellett, és a vezetés szavai szerint ez addig így is lesz, amíg a pénzromlás szintje vissza nem süllyed a jegybanki toleranciasávba.

Gyengülés, erősödés

A forint magára a kamatdöntésre jelentősebb eséssel reagált, a 354 forint alatti szintek helyett nem sokkal a döntés megjelenése után már 356 forint felett is járt az EUR/HUF keresztárfolyam. A közlemény megérkezése, és pláne a jegybank menedzsmentjének tájékoztatója után azonban igen jelentős mértékben erősödésnek indult a forint, estére már 350 forintot kellett csak adni egy euróért a devizapiacon.

Jó napja volt a forintnak (www.investing.com)

Úgy tűnik tehát, hogy az alapból felfokozott várakozások ellenére a jegybank meg tudta győzni a piacot a szigorítás komolyságáról, ami értelemszerűen erősít a forint árfolyamán. Fontos azonban kiemelni, hogy az MNB-nek továbbra is inflációs céljai vannak, és nem árfolyamcélja; a forint mostani erősödése tehát nem közvetlen cél, hanem egy infláció szempontjából is mégis pozitív mellékhatás. A fő cél az infláció letörése, és ebben valóban eltökéltnek tűnik a jegybank.

A forint számára ezért a továbbiakban vélhetően ez a faktor lesz a leginkább meghatározó. Egy erősebb és hosszan tartó kamatemelési ciklus vonzóvá teheti a magyar fizetőeszközt a befektetők számára. Érdemes azonban megvárni és közelről figyelni a következő napok mozgását. Ha a forint tartja szintjét, vagy folytatja erősödését, az a jegybanki politika felülkerekedését jelenti a forinttal kapcsolatos befektetői aggodalmakon. Egy esetleges visszagyengülés viszont azt jelezné, hogy még a vártnál is erősebb hangnem sem hozza el a kiegyensúlyozottságot a magyar pénznem piacán.