2024 április 27

A választópolgárok többsége nagykoalíciót akar

Megfigyelők már csak formaságnak tartják, hogy a német törvényhozás, a Bundestag a mai napon rábólint Angela Merkel személyében a régi-új kancellárra, s ezzel hozzájárulását adja a friss kormányhoz.

német parlamentÖnmagáért beszélt a voksolás

A német kormányalakítás fontos napjaink Európájában, némi pátosszal szólva, a németek történelmi érdeme ez a nagykoalíció, s egyben példa Európa sok, politikai megosztottságtól szenvedő, államának. Az utolsó bizonytalan pont a koalíciós tárgyalások során az volt, hogy az őszi parlamenti választások második helyezettje, az SPD, a Német Szociáldemokrata Párt a nagykoalíciós megállapodás után még saját tagsága elé bocsátotta jóváhagyásra az egyezményt.

A voksolás azonban önmagért beszélt: a 474.820 tagból 369.680-an adták le levélben a szavazatukat. Ez pedig nem kevesebb, mint a tagság nagyjából 78 százalékát jelentette. Nagy fölénnyel hagyták jóvá, hogy a szociáldemokrata párt szerepet vállaljon a koalíciós kormányban.

A koalíciós tárgyalások során a főbb vitakérdésekben megállapodtak a partnerek. A kabinet  összeállítása gyakorlatilag kevesebb zökkenővel járt. Az új német kormányban öt miniszteri posztot és a kancellária hivatalt kapja a CDU, hármat a választási partner CSU és hatot a szociáldemokraták. A koalíciós kormányban vannak régi ismerősök, de új arcok is.

Angela Merkel kormánya

Angela Merkel (CDU): kilencedik éve tölti be a kancellári posztot. Több hivatali időt csak két elődje, Helmut Kohl és Konrad Adenauer tudhatott magáénak. Helmut Schmitt néhány héttel több időt töltött el e poszton, de a mai szavazás után Merkel rajta is túltesz.

Sigmar Gabriel (SPD): az SPD vezetőjeként sikerült a szociáldemokratákat behoznia a koalícióba. Övé lesz a legfontosabb, a gazdasági és szociális miniszteri poszt. Ő látja el a helyettes kancellári teendőket is.

Frank-Walter Steinmeier (SPD): másfél évtizede a politikai élet fontos szereplője. 2005-2009 között külügyminiszterként tevékenykedett. Az új kormányban is a diplomáciát irányítja.

Thomas de Maizière (CDU): korábban a kancellári miniszteri posztot látta el. Most a belügyminiszteri tárca jut neki.

Heiko Maas (SPD): őt tartják a meglepetés embernek a koalícióban. Korábban pártja balszárnyához sorolták, mostanában inkább mint pragmatikus politikust ismerik. Az igazságügy miniszteri posztot tölti be.

Wolfgang Schäuble (CDU): a legtapasztaltabb a miniszterek között. Miként a korábbi Merkel kabinetben, továbbra is a pénzügyminiszteri tárcát irányítja. Angela Merkel legfontosabb személyisége.

Andrea Nahles (SPD):  A szociáldemokraták ifjúsági szervezetének vezetője, később a párt baloldali  szárnyának szóvivője, az elnökség tagja, azután az SPD főtitkára. Harcos személyiségnek ismerik. Először vállal kormányzati szerepet. A munkaügyi és szociális minisztérium felelőse lesz.

Hans Peter Friedrich (CSU): a mostani kabinetben a fejlesztési ügyek minisztériumát irányítja majd.

Ursula von der Leyen (CDU): a hétgyerekes családanya az egyik legismertebb német politikus. Személyisége a közvélemény körében ezúttal is nagy érdeklődést vált ki, hiszen az első német női védelmi miniszterként tevékenykedik majd.

Manuela Schwesig (SPD): kétszer volt már korábban tagja a szociáldemokraták árnyékkormányának. A Merkel kormányban a családi tárcát vezeti.

Hermann Gröhe (CDU): szerepvállalása egyáltalán nem meglepő, a kérdés csak az volt, melyik tárca jut neki. Egészségügyi miniszterként tevékenykedik az elkövetkező időszakban.

Alexander Dobrindt (CSU): új miniszterként összetett tárca jutott neki. A közlekedési és a digitális infrastruktúra fejlesztési ügyekért lesz felelős.

Barbara Hendricks (SPD): kabinet társainál kevésbé ismert politikus. A Merkel kormányban a környezet és természetvédelmi, építésügyi és a reaktorbiztonsági minisztériumot vezeti.

Johanna Wanka (CDU): Korábban az oktatásügyi tárcát irányította. A következő években is ezt a tárcát vezeti.

Gerd Müller (CSU): 2005 óta a mezőgazdasági és fogyasztóvédelmi tárca államtitkáraként dolgozott. A következő években a fejlesztési minisztériumot vezeti.

Peter Altmaier (CDU): Angele Merkel bizalmasaként tartják nyilván a német politikai életben. A kormányban a kancellári miniszteri posztot tölti be.

A németek hozzák a legtöbb tőkét

Az új német kabinet működése Magyarország számára is alapvetően fontos. Mint arról korábban – a német választások kapcsán – a Tőzsdefórum is beszámolt, Magyarország számára sem mindegy, hogyan alakul a jövőben a német gazdaság. Nem csupán a hagyományos történelmi kapcsolatok mondatják ezt, hanem a tények is. A legjelentősebb tőkét a németek hozzák ugyanis Magyarországra, s közismert az is, hogy a legfejlettebb cégeink közül a többség a német piacra termel.