2024 november 17

Zuhannak a külföldön bejegyzett kínai tech cégek

Amint arról a mai nap folyamán már beszámoltunk, számos kínai technológiai vállalat kezdett zuhanásba, amely látszódott a Hang Seng indexben. Ezek javarészt kínai központú tech cégek, amelyek külföldi tőzsdéken vannak bejegyezve. Számos vállalat csak Hong Kong-ig “merészkedik” el, amely kellő közelségben van még az anyaországhoz, de már éppen elég nyugati a befektetőknek. Vannak azonban olyanok is, akik egyenesen a tengerentúlra kívánkoznak, mert egyszerűen akkora vállalatok, hogy világszinten is meghatározóak. A múlthéten ezzel kapcsolatban írtunk már a Didiről, amely az NYSE-re lépett, majd nem sokkal később már meg is büntette őket a kínai versenyhivatal (CAC). Az ügy komoly port kavart, így most mindenki arról beszél, hogy a kínai tech cégek bajban lehetnek. 

Ők zuhannak most nagyon 

Februári csúcs óta zuhanás: sárgával a Meituan; kékkel a JD.com; zölddel a Tencent; lilával az Alibaba – www.investing.com 

Tegnapi nap folyamán, az elektronikus kereskedelemmel foglalkozó, JD.com zuhant a legnagyobbat, nagyjából 5 százalékot. Szintén hasonló teljesítményt nyújtott az Alibaba is, amely 2,82 százalék körüli esést mutatott kedden. Mindkét cég az amerikai piacon van bejegyezve, előbbi a Nasdaq-on, utóbbi az NYSE-n. Mivel a nyugati befektetők számára könnyen elérhető és nyomon követhető piacokról beszélünk, ezért különösen aggasztó, az általuk mutatott negatív teljesítmény. 

Hasonló forma mutatkozik meg másik két kínai technológiai vállalat papírjaiban is, amelyekkel a hong kong-i tőzsdén kereskednek. Az egyik ilyen a Meituan, amely 1,31 százalékos esést mutatott szerdán. Hasonlóan teljesített a Tencent is, amely 1,88%-os mínuszban zárt. A csekélyebb esés oka náluk az, hogy a fent említett társaikhoz képest, a hong kong-i piac néhány nappal korábban korrigált már. 

Szomorú okok 

Az idén februári csúcs óta, közel 831 milliárd dollárral csökkent az említett négy vállalat piaci kapitalizációja. Most ismét lefelé fordultak a részvények, és az elmúlt napok zuhanásának meredekségére, legutóbb szintén csak februárban volt példa. Az ok egyértelműen az, hogy a kínai kommunista kormányzat, felfokozott harcot hirdetett a technológiai vállalatok ellen. Ennek elemei az online tér korlátozása (lásd Didi példája), vagy a CAC monopóliumellenes vizsgálatai lehetnek. Egyelőre a befektetők aggódnak, hogy a kínai politika milyen mértékben szól bele ezen vállalatok életébe, így nem meglepő a medve dominancia sem.