2024 december 22

Izrael-Hamász háború – Pusztításra készül Izrael, szó sincs békéről?


Tisztviselők közölték, hogy Izrael beleegyezett az Egyiptomban zajló Gázai háborús tűzszüneti tárgyalásokon a palesztinok északi enklávéba való visszatérésével kapcsolatos engedményekbe. Ennek ellenére úgy vélik, hogy az iszlamista csoport nem akar megállapodást kötni.

Tűzszüneti tárgyalások – mik a feltételek?

Két, a tárgyalásokon résztvevő tisztségviselő elmondta, hogy egy amerikai tűzszüneti javaslat értelmében Izrael engedélyezné 150 ezer palesztin visszatérését Gáza északi részére biztonsági ellenőrzés nélkül. Cserébe azt mondták, a Hamásznak listát kell adnia az általa még életben tartott női, idős és beteg túszokról. Benjamin Netanyahu miniszterelnök hivatala nem kívánta kommentálni a híreket. A Hamász azt mondta, hogy az egyiptomi és katari közvetítők által továbbított legújabb javaslat nem felel meg követeléseiknek, de tovább tanulmányozzák, mielőtt válaszolnak.

Izrael – nagyon konkrét követelések mellett hajlandóak békélni

Az izraeli értékelés szerint a Hamász még nem akar megállapodást kötni. A háború hetedik hónapjában a Hamász véget akar vetni az izraeli katonai offenzívának. Az izraeli erők Gázából történő kivonulását és a hontalan palesztinok hazatérésének engedélyezését követelik. Izrael azonnali célja a Hamász által október 7-i határátlépő hadművelet során elrabolt túszok biztonságos szabadon bocsátása. Izrael azt mondja, hogy addig nem ér véget a háború, amíg a Hamász nem veszíti el ellenőrzését Gáza felett, és nem fenyegeti Izraelt katonailag.

Izrael-Hamász háború – akció indulhat Rafah városa ellen

A Gázai Egészségügyi Minisztérium szerint az izraeli offenzíva kezdete óta több mint 33 000 palesztint öltek meg. A 2,3 millió fős lakosság nagy része elhelyezés nélkül maradt, és az enklávé nagy része romokban hever. Izrael ezen a héten visszavonta a legtöbb földi erőt Dél-Gázából, hónapokig tartó harcok után, de azt mondja, hogy tervez egy támadást Rafah ellen. A város Gáza déli határán Egyiptommal szemben található, ahol a gázaiak több mint fele jelenleg tartózkodik. Netanyahu azt mondta, hogy a polgári lakosságot ki fogják telepíteni Rafahból, mielőtt az izraeli erők a Hamász ellen fellépnek. Természetesen ez a fogadalom semennyire nem csillapította a nemzetközi aggodalmat. A háború akkor kezdődött, amikor a Hamász támadást indított Dél-Izrael ellen, amelyben 1200 ember vesztette életét, és 253 embert ejtettek túszul. Körülbelül 130 embert továbbra is fogva tartanak Gázában, Izrael szerint.

Címlapkép forrása: Shutterstock