2024 október 03

Véget kell vetni a kínai szigornak

A közgazdászok szerint a legrosszabb kínai szabályozási fellépés véget ért, mivel Peking a növekedés támogatására kezd el összpontosítani. Ez természetesen nem jelenti a szabályozás végét, amely az elmúlt évben végigsöpört az internetes technológián, az ingatlanfejlesztőkön és más iparágakon, de kevesebb jelentős változást jelez előre. Kína gazdasága a negyedik negyedévben 4 százalékos növekedésre lassult. A kismértékű fogyasztói kiadások visszafogták a növekedést, míg a szabályozási fejlemények sokasága bizonytalanságot adott a vállalkozásoknak a koronavírus-járvány mellett. A kínai vezetők új prioritása az 5 százalékos növekedés megőrzése. 2021-ben Peking felszámolta az olyan internetes óriások, mint például az Alibaba állítólagos monopolisztikus pozícióját, illetve azon ingatlanfejlesztőket, amelyek nagy mértékben támaszkodtak az adósságra. Az elmúlt néhány hónapban a hivatalos nyilatkozatok a pekingi álláspont enyhülésére utalnak.

Az acélgyártók további öt évet kapnak a károsanyag kibocsátásuk csökkentésére

Múlt hét hétfőn Kína vezető gazdasági tervezési ügynöksége és két minisztérium öt évvel, 2030-ig késleltette az acélipar számára a szén-dioxid-kibocsátási csúcsának elérését. Azzal, hogy több évvel kitolták a határidőket, segítik az acélgyártókat, hiszen így a kiadásokat, amelyek a szén-dioxidról történő áttérésbe fektettek, több éven keresztül szét lehet osztani. Így rövid távon elkerülhetik a nagy tőkekiadásokat. Az elemzők szerint az enyhítések ellenére a szigor továbbra is megmarad. A kormány továbbra is alapos ellenőrzést hajt majd végre az acélkapacitás és a termelés felett, miközben ösztönzi a környezetbarát projektek haladását is. Ezek az erőfeszítések a meghosszabbítással együtt az acélellátás és az árak stabilitásának támogatásához is hozzájárulhatnak.

Kínai jegybank kijelentette, hogy a megfizethető bérlakásokra bejelentett hitelek nem számítanak bele abba a korlátozott összegbe, amelyet a bankok kölcsönözhetnek az ingatlanszektornak. Ezzel is segítve több tőke felszabadítását az ingatlanpiac felépülésének támogatására. The People ’s Daily cikke szerint az internetes szektor korlátai a helyükön maradnak. Azonban valószínűleg egyre inkább szabályozott lesz a bizonytalanság elhalványulása érdekében.

Az olyan politikai témákkal összhangban lévő szabályozás, mint a közös jólét, mérsékelt vagyon mindenki számára és fenntartható fejlődés megmarad. „Úgy gondoljuk, hogy a hatóságok elkezdték gondosan kezelni a szabályozási kampány ütemét és intenzitását annak érdekében, hogy teljesítsék a következő 5-10 évre kitűzött főbb gazdasági és társadalmi fejlesztési célokat,” mondta Bruce Pang, a China Renaissance stratégiai és makrokutatási vezetője. Láthatjuk tehát, hogy Kína nem változtat alapfilozófiáján. Az állami befolyás továbbra is megmarad, azonban a beavatkozások egyre szabályozottabbá válnak, és kevesebb meglepetés fogja így érni a vállalatokat. Ez nagyban segítheti az egészséges gazdasági fejlődést. Pang azt is megjegyezte, hogy a kínai tisztviselők kezdtek jobban kommunikálni a piaccal a szabályozás motívumairól és okairól, valamint a jövőbeli kormányzati ellenőrzés területeiről. Ezzel akár a befektetőket is sarkallhatja több pénz allokációjára a vállalatokban, hiszen nem kell attól tartani, hogy hirtelen szabályozásokkal igyeksznek egyes cégeket letörni, mint például az Alibaba-t.

2022 a stabilitás éve kell, hogy legyen

2022-re Peking mindenekelőtt a stabilitást hangsúlyozta. A stabilitás politikai nyomása egy olyan év után következik be, amikor a párt a 100. évfordulóját ünnepelte. Kína hagyományos növekedési modellje, amely az exporton, az infrastrukturális és az ingatlanbefektetésen alapult, úgy néz ki, mintha a végét járná. A nemzet nehéz egyensúlyozási kísérlettel néz szembe, mivel célja, hogy sokkal inkább az árukat és szolgáltatásokat fogyasztó kínai háztartásokra támaszkodjon. Rossz hír az uralkodó kommunista párt számára. A legjobb módja annak, hogy elérjék ezt az egyensúlyt vitathatatlanul olyan reformok végrehajtása, amelyek korlátozzák az állam befolyását. Például a Világbank-csoportja úgy gondolja, hogy Kínának meg kell könnyítenie a vállalatok csődjét. Ezen felül lehetővé kell tennie a magánverseny fokozódását az olyan ágazatokban, mint az oktatás és az egészségügy. Azt is javasolja, hogy lehetővé tegye a munkavállalók számára, hogy az ország körül mozogjanak. Eltörölve a Hukou regisztrációs rendszert a városokban. Sok területen kell fejlődnie az államnak, ha biztosítani akarják a stabil növekedést. Azonban nehéz elképzelni, hogy a kínai kormány a kezei közül kiengedné az irányítást.

Forrás: cnbc.com