Válságban Srí Lanka
Nagyon rossz az helyzet a dél-ázsiai szigetországban. Folyamatos tüntetések vannak, hiszen az ország gazdasága hanyatlóban van. Hiány van az alapvető fontosságú anyagokból. Körülbelül 3 milliárd dollárra lesz szüksége az elkövetkezendő hat hónapban, hogy segítsen helyreállítani az alapvető cikkek, beleértve az üzemanyag-és a gyógyszerellátást, jelentette ki pénzügyi minisztere. A 22 milliós népességű szigetországot hosszan tartó hiányok és áramkimaradások sújtották. Egy bizonyos ponton azonban elegük lett az ott lakóknak és kivonultak az utcákra. Ezzel egyre nagyobb nyomás alá helyezték Gotabaya Rajapaksa elnököt.
A tüntetések csak rontják a helyzetet!
Ali Sabry, az ország pénzügyi minisztere figyelmeztette a lakosokat, hogy a tüntetésekkel csak rontják az ország helyzetét. „Tiszteletben tartjuk a tiltakozáshoz való jogot, de ne legyen erőszak, mert az nemkívánatos eredményhez vezet.” A kormányellenes tiltakozások napokon keresztül tartottak a szigeten, melyek közül legalább egynél erőszakos cselekedeteket is meg lehetett figyelni. Ez miatt aggódnak is a vezetők, hiszen Srí Lanka egy turisztikai központ. Bár a koronavírus ezt az iparágat náluk is megtépázta, azóta szépen elkezdett felépülni. Februárban 140 000 turista látogatott el az országba. Ez azonban most újra veszélybe került a tiltakozások miatt.
Mire van szüksége most az országnak?
Az ország arra törekszik, hogy újra strukturálja a nemzetközi államkötvényeket, és moratóriumot kérjen a kifizetésekre. Bízik abban, hogy tárgyalhat a kötvénytulajdonosokkal a júliusban esedékes 1 milliárd dolláros kifizetésről is. Fő céljuk a mulasztás elkerülése. „Prioritást élvez annak biztosítása, hogy visszatérjünk a normál ellátáshoz az üzemanyag, a gáz, és a gyógyszerek tekintetében,” jelentette ki Sabry. Elmondta azt is, hogy küldöttséget vezet Washingtonba, hogy április 18-án megkezdje a tárgyalásokat az IMF-fel. Továbbá a pénzügyi és jogi tanácsadókat 21 napon belül kiválasztják, hogy segítsék a kormány nemzetközi adósságának átstrukturálását. Ezen felül 500 millió dollár hitelkeretet kér Indiától üzemanyagért, ami körülbelül öt hétig lenne elegendő. A kormány az Ázsiai Fejlesztési Bank, a Világbank, illetve az olyan gazdaságok segítségét is kéri, mint Kína, Egyesült Államok, Nagy-Britannia. „Tudjuk milyen helyzetben vagyunk, és az egyetlen dolog, amit tehetünk, hogy nem adjuk fel és harcolunk,” jelentette ki Sabry.
Forrás: investing.com
Címlapkép: Shutterstock