2024 november 15

Háború tört ki Gázában – hogyan érint ez minket?

Szomorú geopolitikai fejlemények történtek a hétvégén. Ahogyan korábbi cikkünkben is fogalmaztunk, robbant a puskaporos hordó a Gázai övezetben. Szombaton a Hamász palesztin terrorszervezet nagyszabású támadást intézett Izrael ellen, utóbbi pedig azóta ellentámadást indított. A geopolitikai következmények mellett a tőzsdei reakciókat is érdemes lehet figyelnünk.

Háború – kitört egy újabb

Szombaton a Hamász lényegében szárazföldi akciókat is tartalmazó támadást indított Izrael ellen. Több száz halálos áldozatot követelt a terroristák lépése a hivatalos adatok szerint. Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök háborús helyzetet hirdetett, azóta Izrael több rakétatámadást intézett Gáza ellen, és az izraeli hadsereg felvonulása is megkezdődött. Természetesen nagyon nehéz egyelőre bármit mondani a harcok kimeneteléről és az esetleges következményekről. Béketárgyalásról egyelőre szó sem lehet, legalábbis Izrael ankarai nagykövete szerint túl korai közvetítésről beszélni Izrael és a Hamász iszlamista palesztin szervezet között. Az azonban biztos, hogy a világ számos országa elítélte már a Hamász akcióját.

Tőzsde – lehet reakció?

A szörnyű háború valószínűleg a piaci hangulatot sem hagyja majd érintetlenül. A múlt tapasztalatai ugyanis azt mutatják, hogy a kitörő fegyveres konfliktusok akkor is érintették a befektetői légkört, ha nehéz volt közvetlen érintettségről beszélni. Egyértelmű és szélsőséges példa a tavaly februárban kitört ukrajnai háború, amely rég nem látott esést hozott a tőzsdékre. Az, hogy most mi fog történni, nem megjósolható, hajnalban az ázsiai, reggel pedig az európai tőzsdék nyitásával már okosabbak lehetünk. A vezető részvényindexek mozgása mellett persze a magyar tőzsde, és a forint mozgása is érdekes lehet az újból feszült geopolitikai helyzet tükrében. Annak ellenére ugyanis, hogy jelenleg nincs magyar vonatkozása az ügynek, az általános hangulat a hazai börzét is érintheti akár.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!

Címlapkép forrása: Shutterstock