
Hoppon maradtak az oroszbarátok – Megalázta őket egy törékeny nő
Moldovában évtizedek óta versengenek az Európa-párti és az oroszbarát pártok az ország irányáért. Most Maia Sandu elnök EU-párti formácoója ismét megnyerte a választásokat.


A Moldovai Köztársaságban tartott parlamenti választásokon a Maia Sandu elnök vezette, Európa-párti Akció és Szolidaritás (PAS) párt megőrizte többségét a parlamentben. Miután szinte az összes szavazatot megszámolták, 50,03 százalékot nyert – jelentette be a chișinăui Központi Választási Bizottság hétfő reggel a honlapján, miután a szavazatok több mint 99,5 százalékát megszámolták. Az Igor Dodon volt elnök vezette oroszbarát Hazafias Blokk a második helyen végzett valamivel 24,3 százalék alatt. A választási részvétel körülbelül 52 százalék volt, valamivel magasabb, mint 2021-ben (48 százalék) – számolt be róla a német Spiegel politikai hírmagazin.
A választás mérföldkő
A választást mérföldkőnek tekintették. A 2,4 millió lakosú ország 2022 óta EU-tagjelölt. Egy tavalyi népszavazáson szűk többség szavazott az EU-csatlakozás mellett. Sandu, az Európa-párti erők többségével, folytatni akarja a reformokat ennek elérése érdekében. A négy évvel ezelőtti választásokhoz képest azonban a PAS veszteségeket szenvedett.
A PAS és a Hazafias Blokk mellett az Alternativa választási szövetség oroszbarát erői (valamivel 8,0 százalék alatt) és a Nostru párt (6,2 százalék) is bejutottak a 101 fős parlamentbe. Az Alternativa választási blokk tagjai között van Ion Ceban, Kisinyov polgármestere, valamint Alexandr Stoianoglo – Sandu ellenfele a 2024-es elnökválasztási második fordulóban. Váratlanul a Romániával való egyesülésre alapított PPDA párt is átlépte az öt százalékos küszöböt (5,6 százalék).
Sandu beavatkozással vádolta Oroszországot
Jóval az összes szavazat megszámlálása előtt Dodon, a Hazafias Blokk tagja már bejelentette tiltakozását. A PAS elvesztette a választást, az ellenzék pedig győzött – mondta éjfél előtt a Központi Választási Bizottság épülete előtt.
A választások előtt Sandu azzal vádolta Oroszországot , hogy nagymértékben beavatkozik a kampányba. Az elnök szerint a választásokat megelőző hetekben több száz razzia és több tucat letartóztatás történt. A moldovai hatóságok orosz szavazatvásárlásról, közösségi médiában terjesztett dezinformációról és kibertámadásokról beszéltek.
Moszkva viszont manipulációval vádolta a chisinaui vezetést, azt állítva, hogy az oroszbarát pártokat és erőket kizárták a választásokból. A választás napján panaszok érkeztek arról, hogy a szakadár Transznisztria régió állampolgárai nem tudtak eljutni Moldovába szavazni, mert egy hidat lezártak egy állítólagos bombariadó után.
Moldova Köztársaságában évtizedek óta vitatkoznak az Európa-párti és az oroszbarát erők a választások menetéről. Kisinyovban is sokan mondták a választás napján, hogy csak két lehetőség van az ország számára. Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet ( EBESZ ) – amelyet választási megfigyelőkkel telepítettek – előzetes értékelése várhatóan hétfőn várható. col/AFP/dpa
Fotó: Veridica, AP
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.