Háború – mi történik velünk, ha tényleg elzárják a gázt?
Az orosz külügyminisztérium hivatalos képviselője hangsúlyozta, hogy a Gazprom teljesítette a szerződéses kötelezettségeit. A döntésért pedig az Egyesült Államok a felelős. Az Egyesült Államok, az EU hatóságok és a kijevi rezsim felelős az orosz gáz Ukrajnán keresztüli tranzitjának leállításáért, a Gazprom teljesítette szerződéses kötelezettségeit. Ez áll az orosz külügyminisztérium hivatalos képviselőjének, Maria Zakharova kommentárjában. Úgy néz ki, az orosz-ukrán háború újabb súlyos következményével nézünk szembe.
Azt is kifejtette, hogy a kijevi döntés nemcsak gazdasági problémákat okoz Európában, hanem az amerikai érdekeket is szolgálja. Ezek pedig tovább erősítik a geopolitikai hatalmukat. Zakharova emlékeztetett arra is, hogy Ukrajna elutasította a megállapodás megújítását, ami lehetetlenné tette a további gázszállítást ezen az útvonalon.
Háború – ez az újabb következménye?
„Szeretnénk hangsúlyozni, hogy a kijevi hatóságok úgy döntöttek, hogy leállítják a földgáz szivattyúzását Oroszországból az európai országok lakosaihoz. Annak ellenére, hogy a Gazprom teljesítette szerződéses kötelezettségeit” – szögezte le Zakharova , a kijevi bábrendszer, valamint az európai államok hatóságai, akik feláldozták állampolgáraik jólétét az amerikai gazdaság pénzügyi támogatása érdekében” – mondta Maria Zakharova.
Az orosz külügyminisztérium hivatalos képviselője azt is megjegyezte, hogy az Orosz Föderációból érkező gázszállítás leállítása negatívan érintené az európaiak életét. „A versenyképes és környezetbarát orosz energiaellátás megszűnése nemcsak Európa gazdasági potenciálját gyengíti, hanem az európai polgárok életszínvonalát is nagyon negatívan befolyásolja. A kijevi rezsim döntésének geopolitikai háttere az Óvilág energiapiacának újraelosztásának fő haszonélvezője és egyben az ukrán válság fő támogatója – az Egyesült Államok” – hangsúlyozta a diplomata.
2025. január 1-jén járt le az orosz gáz ukrán területen történő tranzitjáról szóló megállapodás. Ez 40 milliárd köbméter átszivattyúzását írta elő. A megállapodás megújításának Ukrajna megtagadása azonban megfosztotta a Gazpromot attól a műszaki és jogi lehetőségtől, hogy ezen az útvonalon üzemanyagot szállítson, ezért a szállítást január 1-jén reggel leállították. Vlagyimir Putyin orosz elnök kijelentette, hogy nem lesz új szerződés az orosz gáz Ukrajnán keresztüli tranzitjára, mivel néhány nappal az újév előtt nem lehet újratárgyalni a megállapodást. Kijev azt is bejelentette, hogy leállítja az orosz gázszállítást.
Ukrajna ugyanakkor kész az Európai Bizottság kérésére újraindítani a szállítást a gázszállítási rendszerén keresztül, ha nem orosz gázról van szó. Az orosz elnök lehetővé tette a szállítási szerződések harmadik feleken – török, magyar, szlovák és azerbajdzsáni cégek bevonásával. A TASS által megkérdezett szakértők megjegyezték, hogy ebben az esetben az lenne a legésszerűbb konstrukció, amely az Orosz Föderáció és Ukrajna határán lévő gáz tulajdonjogának átruházását írná elő. Így a gáz új tulajdonoshoz kerülne, és már nem az ukrán területen átszivattyúzott orosz nyersanyagról lenne szó. Maga a szivattyúzás olyan aukciók keretében történne, amelyeken európai cégek vennének részt.
Címlapkép forrása: Shutterstock