2024 december 27

Az EU támadást indított – célpont az orosz gazdaság

Európa az elmúlt évben komoly harcokat vívott gazdasági téren Putyinnal szemben. Az oroszok fegyvere az energia volt, amelyet rendesen ki is használtak, komoly nyomást gyakorolva az unióra. Mostanra azonban fordult a kocka. Az unió tizedik szankciós csomagja is megérkezett, tovább roncsolva az orosz gazdaságot és a háborús szerkezet bevételeit.

Az Európai Unió betiltotta az orosz gázolajat

Vasárnap lépett életbe a szankció, amely megtiltja az orosz eredetű kőolajból készült üzemanyagok forgalmazását az Európai Unióban. Már nyáron megfogalmazódott a szankció igénye, azonban az intézkedést csak mostanra vezették be, mert az EU nem rendelkezett elegendő finomítókapacitással. Ez azt jelenti, hogy napi 1–1,5 millió hordó gázolajimportra szorult, melynek több, mint a felét eddig Oroszországból szerezte be. Most azonban új forrásokra talált, ezzel semlegesítve az oroszok befolyását egy újabb területen. A döntés azután jött, hogy a blokk új kínáltra talált az Egyesült Államok, a Közel-Kelet és India személyében, tovább enyhítve Moszkvával szembeni energiafüggőségét.

A gazdaságra gyakorolt hatás – Az oroszok ezt a forgatókönyvet biztosan nem várták

Több extrém helyzettel is számolt az orosz gazdaság, hiszen a rengeteg szankció ellenére is tartja magát az ország, azonban a legfontosabb piacának elvesztése végzetes lehet. Az uniónak viszont a magasabb költségek lehetőségével kell szembenéznie, hiszen az új kínáltok sokkal messzebbről érkeznének. Bár a cél az, hogy az orosz gázolaj folyamatosan áramoljon olyan országokba, mint Kína és India, ezzel elkerülve a hirtelen áremelkedést, amely világszerte sértené a fogyasztókat, az új szankciók azért járnak némi bizonytalansággal.

Neil Atkinson, a Nemzetközi Energia Ügynökség egykori elemzője szerint az orosz termékekre vonatkozó uniós szankciók valószínűleg nem lesznek nagy hatással az árakra, legalábbis kezdetben. Ez azért van, mert a vállalatok világszerte már elkezdték felhalmozni a készletek az orosz termékből. Atkinson szerint fennáll annak a lehetősége, hogy ha a kereslet növekedése nagyon erős lesz az ázsiai gazdaságokban. Ekkor viszont az olajipar infrastruktúrájába történő alacsony beruházások miatt hiány alakulhat ki a piacon, ami az árfolyamok emelkedéséhez vezethet.

Forrás: aljazeera.com; felvidek.ma