2025 január 10

Háború árnyékában is növekedett Ukrajna acéltermelése 2024-ben

Az ukrán acéltermelők szövetsége szerint Ukrajna 2024-ben 7,58 millió tonna acélt termelt, ami 21,6 százalékos növekedést jelent a 2023-as évhez képest. Bár a növekedés figyelemreméltó, az ukrán acélipar továbbra is komoly kihívásokkal néz szembe. Ez különösen a háborús helyzet és az alapanyag-ellátás bizonytalansága miatt okoz gondot az országnak- jelent meg a Reuters oldalán.

Az acéltermelés történelmi visszaesése

Ukrajna egykor a világ jelentős acéltermelő és -exportáló országai közé tartozott. A háború kitörésének kezdetén a termelés 70,7 százalékkal, 6,3 millió tonnára zuhant. A következő, 2023-as évben pedig még alacsonyabb szintre, 6 millió tonnára esett vissza. Az elmúlt évek háborús konfliktusai jelentős károkat okoztak az iparágnak, beleértve a gyárak, infrastruktúra és alapanyagellátás veszteségeit.

Ukrajna acéltermelése jelentősen nőtt, de bizonytalan a jövő

Ukrajna acéltermelése 2024-ben 21,6%-kal, 7,58 millió tonnára emelkedett – közölte csütörtökön az acéltermelői szakszervezet. Az ország iparága azonban továbbra is bizonytalan helyzetben van, mivel az egyetlen kokszolható szénbányát fenyegető harcok komoly veszélyt jelenthetnek az idei termelési volumenre.

Háborús pusztítás és a termelés csökkenése

Az ukrán acélipar súlyos veszteségeket szenvedett el azóta, hogy Oroszország 2022 februárjában megindította invázióját. A konfliktus következtében több jelentős acélgyár megsemmisült, ami drasztikusan visszavetette az ország kibocsátását. Ukrajna, amely korábban az acéltermelés és -export egyik vezető szereplője volt, 2022-ben 70,7%-os csökkenést regisztrált, amikor a termelés mindössze 6,3 millió tonnára esett vissza. Ez a szám 2023-ban tovább csökkent, 6 millió tonnára.

Kritikus helyzet a kokszolható szénbányák körül

Az ukrán acélipar jövője szorosan összefügg az alapanyag-ellátással. Az ország egyetlen kokszolható szénbányája, a pokrovszkiji bánya sorsa kulcsfontosságú. Az acéltermelők szövetsége korábban arra figyelmeztetett, hogy ha a bánya működését leállítják, az acéltermelés 2025-re akár 2-3 millió tonnára is visszaeshet.

A Reuters jelentése szerint az orosz hadsereg jelenleg kevesebb mint két kilométerre van a bányától, ami komoly fenyegetést jelent az ellátás biztonságára. A bánya tulajdonosa, a Metinvest decemberben bejelentette, hogy visszafogták a termelést, és két iparági forrás szerint a bánya jelenleg csak 50 százalékos kapacitással működik.

Jövőbeli kihívások

A termelés 2024-es növekedése ellenére a háború folytatódó hatásai és az alapanyag-ellátás bizonytalansága továbbra is kihívást jelent az ukrán acélipar számára. Az egyetlen kokszolható szénbánya körüli harcok tovább súlyosbíthatják a helyzetet, és akár jelentős termeléscsökkenést is okozhatnak az idei évben.

Címlapkép forrása: Shutterstock