Teli tartályok, biztos ellátás – Magyarország gáztartaléka az európai átlag felett
Február közepén is stabil a hazai földgázellátás. A töltöttség ötven százalékon van, ami meghaladja az európai átlagot. A 3,3 milliárd köbméteres készlet elegendő az ország teljes ellátására több mint két hónapig.
A hazai gáztárolók töltöttsége február közepén is eléri az 50 százalékot – közölte az Energiaügyi Minisztérium szombaton a Facebook-oldalán. Jelenleg mintegy 3,3 milliárd köbméternyi földgáz áll rendelkezésre a magyarországi tárolókban, ami jelentős mennyiségnek számít európai összehasonlításban is.
A lakossági fogyasztást meghaladó gáztartalék
A minisztérium tájékoztatása szerint a jelenlegi földgázkészlet tizedével haladja meg az éves lakossági fogyasztást, és a korábbi évek felhasználási adatai alapján akár 67 téli napig biztosítaná az ország teljes földgázellátását. Ez azt jelenti elegendő mennyiségű gáztartalékkal rendelkezik az ország. Ez kiemelkedő mutató, hiszen a magyarországi tárolók töltöttsége meghaladja az európai 46 százalékos átlagot.
Magyarország gáztartaléka az európai összehasonlításban
A jelentős tárolói kapacitásnak köszönhetően Magyarország az egyik legjobban ellátott ország az Európai Unióban. A fogyasztáshoz arányosított töltöttségi mutató 36 százalékos, ami több mint kétszerese az európai átlagnak. Ez azt jelenti, hogy a magyar fogyasztók, legyen szó háztartásokról vagy ipari üzemekről, a tél végéhez közeledve is biztos földgázellátásra számíthatnak.
Stabil import és növekvő belföldi kitermelés
A zavartalan földgázellátást a folyamatos importszállítások mellett a belföldi kitermelés is biztosítja. 2023-ban a hazai gázkitermelés megközelítette az 1,9 milliárd köbmétert, amely az éves fogyasztás több mint ötödét fedezte. A magyar kormány kiemelt célja, hogy hosszú távon is biztosítsa az ország földgázellátását és az energiabiztonságot.
Rezsicsökkentés és az alacsony gázárak
A közlemény hangsúlyozza, hogy a magyar családok és nyugdíjasok továbbra is Európa egyik legalacsonyabb földgázárával számolhatnak a rezsicsökkentési intézkedéseknek köszönhetően. Az energiabiztonság és a lakossági terhek csökkentése egyaránt kiemelt szerepet kap a kormány energiapolitikájában.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Shutterstock