2024 november 15

Esésben a gázár – ezt megúsztuk?

Még friss emlék augusztus vége, amikor az akkor már egyébként sem alacsony gázárak villámgyorsan törtek elképzelhetetlen magasságokba. A holland gáztőzsdén az irányadó árfolyam 350 euró közelébe emelkedett, ezzel jelentős pánikot okozva az előttünk álló tél miatt. Azóta nagyot fordult a világ, az utóbbi napokban pedig tovább esett az energiahordozó ára.

Csökkenő aggodalom

A gáz árfolyamának esése mögött számos tényező meghúzódik. A befektetők kevésbé bátran merhettek már az árfolyam emelkedésére spekulálni, miután az Európai Unió több vezetője jelezte, hogy árszabályozás jöhet a rekord magas gázár miatt. Bár a konkrét uniós ársapka ötlete lekerült a napirendről, jó néhány intézkedést terveznek foganatosítani az öreg kontinensen annak érdekében, hogy mérsékeljék a gazdasági szektorra nehezedő nyomást. Ennek része az is, hogy egyéb forrásokból is beszerzi már Európa a gázt, és a gáztározók feltöltése is igen jól áll.

Nem nézi tétlenül az Európai Unió a gázárak emelkedését (www.shutterstock.com)

Emellett az ukrán katonai sikerek miatt is bizakodhatnak a piacok, valamint az Északi Áramlat 2-t ért támadások ellenére úgy tűnik, hogy az orosz gáz sincsen feltétlenül veszve. Tegnap ugyanis Vlagyimir Putyin orosz elnök Törökországban kijelentette: Törökország lehetne a gázelosztás új központja, és innen Európába is lehetne szállítani az energiahordozót új vezetékeken. Nem jelenti persze ez azt, hogy újra a régi lesz belátható időn belül az európai gázellátás, de egyértelműen csökkent a feszültség a piacon.

Harmadolás

A fentiek következtében ma már 115 euró körül is állt a gázár, ami az augusztus végi csúcsnak csupán a harmada. Jóval kisebb nyomást jelent ez tehát mind a vállalatokra, a lakosságra és az államok költségvetésére nézve. Enyhülhet így az a félelem is, hogy a rezsiköltségek további emelkedésére kéne számítani, hiszen a magyar kormány nyári, rezsicsökkentés módosításáról szóló bejelentésekor magasabban állt az árfolyam, mint jelenleg. Természetesen nem jelenti ez azt, hogy már nem történhet újabb rally a gáztőzsdén, de a mostani folyamatokat látva nem alaptalan a reménykedés az energiaellátás kapcsán.

https://hu.euronews.com/2022/10/13/putyin-torokorszag-legyen-az-orosz-gaz-uj-elosztasi-kozpontja