2024 november 14

Döntenek rólunk – feszülten várják a bejelentést

Az idei évben már véleményt mondott Magyarország államadósságának besorolásáról a három nagy hitelminősítő közül kettő. Januárban ugyanis mind a Fitch, mind az Standard&Poor’s felülvizsgálta hazánk besorolását, ma pedig a harmadik nagy intézmény, a Moody’s tesz így. Nagy kérdés, hogy a hitelminősítő ront-e az államadósság kilátásán, esetleg leminősítésre számíthatunk-e.

Ismerős helyzet

Januárban először a Fitch mondott rólunk ítéletet, a hitelminősítő az államadósságunk besorolásán nem változtatott, ugyanakkor stabilról negatívra rontotta Magyarország kilátását. Mindez a gyakorlatban azt jelenti, hogy bár továbbra is a befektetésre ajánlott kategóriában hagyta az országot a Fitch, nagyobb az esélyünk egy későbbi esetleges leminősítésre. A Fitch a makrogazdasági nehézségeket emelte ki, a tartósan magas infláció, az energiaárak és a gazdaságpolitikai bizonytalanságok is hozzájárultak a negatív döntéshez.

Egy héttel később az S&P már le is minősítette Magyarországot. A hitelminősítőnél ugyanakkor már augusztus óta negatív kilátás volt érvényben a magyar államadósság besorolásra, így nem volt teljesen meglepő a döntés. Nagyon hasonló indokokkal találkozhattunk, mint a Fitch esetében. A makrogazdasági egyensúlytalanságok, valamint a bizonytalan külső környezet mind az okok között szerepeltek. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy továbbra is befektetésre ajánlja az országot a Standard&Poor’s is, ha eggyel lejjebbi minősítéssel is teszi azt.

Államadósság – lehet, hogy rossz hír jön

A Moody’s hitelminősítőnél is kettővel a befektetésre ajánlott kategória felett szerepel Magyarország, és ennek a címnek az elvételétől aligha kell tartanunk. A cég szeptemberben nem rontotta az adósságbesorolás stabil kilátását negatívra, így az egy lépésben való leminősítés is kifejezetten meglepő lenne. A kilátásrontás azonban elképzelhető, leginkább a fentebbi gazdasági folyamatok mentén. Érdemes lesz majd figyelni a Pénzügyminisztérium reakcióját is a döntéstől függetlenül, a kormányszerv ugyanis a januári döntésekre is reagált. Mivel piaczárás után várható a Moody’s közleménye, ennek esetleges hatását valószínűleg hétfőn láthatjuk a piacokon.