2025 január 11

Kockázat nincs, magas hozam van – válságban is biztos befektetés

A 2020-as évtizedben eddig szinte a kezdete óta azt érezhetjük, hogy folyamatos válság van a világban. A koronavírus, az orosz-ukrán háború, vagy éppen az amerikai bankcsődök, a magas infláció és a lassuló gazdaság kelthetik bennünk az érzést. Az állományi adatok alapján úgy néz ki, hogy a magyarok ezek ellenére (vagy éppen emiatt) újra imádják az állampapírt, ez az egyik kedvenc befektetés. Közülük is egy emelkedik ki igazán.

Befektetés – mik a szempontok?

Alapvetően a saját környezetünkből kiindulva is láthatjuk, hogy a lakosságra a kockázatkerülés a jellemző. Ritka az, amikor egy háztartás a pénzügyi vagyonát sok, különböző kockázatú, bonyolult felépítésű eszközökbe fekteti, bár az utóbbi évtizedekben kétségtelenül a kockázatosabb eszközök is nagyobb teret kaptak Magyarországon is. Érthető módon a megtakarítók szeretnék biztonságban tudni a befektetésüket. Alapvetően sokat hangoztatott igazság, hogy a kockázat és a haszon arányban áll egymással. Minél magasabb kockázatot vállalunk, annál nagyobb hozamra van lehetőségünk. Természetesen ez magában hordozza a jelentős veszteségek esélyét is.

A kockázatmentesnek tekinthető eszközök esetében azonban ez nem feltétlenül igaz. Egy 5 %-ot fizető és egy 16 %-ot fizető állampapírnak is éppen ugyanannyi a kockázata, alapvetően zéró. Arról, hogy ezt miért fogadhatjuk el igaz állításnak, itt írtunk bővebben. A lakosság számára tehát a legjobban hozó állampapír kiválasztása bár okozhat fejtörést, nem a kockázatokat kell mérlegelni. A Magyar Állam ugyanis a teljes befektetett összegért és a kamatokért teljes garanciát vállal lejáratig való tartás esetén. Ha előbb váltunk vissza bizonyos állampapírokat, annak lehet költsége, amiről az Államkincstárnál érdemes tájékozódni a befektetés előtt.

PMÁP – kiemelkedő hozam

Nem véletlenül kedveli tehát a lakosság az állampapírokat. Jelenleg ezek közül az inflációkövető Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) a legnépszerűbb. Jelenleg 16 %-os éves induló kamatozással jegyezhető a kötvény. A futamidő a kibocsátástól számítva 7 év, de a fentieket mérlegelve lehetőség van idő előtt is visszaváltanunk az értékpapírt. A magas hozam vonzó, ennek legbiztosabb jele az állományi, valamint értékesítési adatok. Március közepén már több, mint 5200 milliárd forintnyit tartottak PMÁP-ból a háztartások. A legfrissebb, 13. heti értékesítési adatok pedig egyetlen hét alatt 96,1 milliárdnyi értékesítést mutattak belőle. Utóbbi azt jelenti, hogy 100 állampapírba érkező forintból azon a héten nagyjából 78 forint PMÁP-ba került befektetésre.

Címlapkép forrása: Shutterstock

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!