Állampapír – Te is részese vagy? Pénzeső az állampapíroknál
A február minden eddiginél nagyobb kamatfizetési hullámot hoz a Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) tulajdonosainak. Összesen 420 milliárd forint érkezik a magyar befektetők számláira az elkövetkező napokban, azonban ezzel egy időben a hozamok drámai csökkenése is bekövetkezik – írja a Portfolio.hu
A mostani 18-19%-os kamatszintek 4-5% közé esnek vissza, ami új helyzet elé állítja a befektetőket. Vajon hogyan reagálnak a megtakarítók, és milyen alternatívák közül választhatnak?
Mely állampapírok fizetnek most kamatot?
A következő napokban az alábbi PMÁP-sorozatok fizetnek kamatot:
- Február 20. – 2025/I, 2026/J, 2030/I
- 168 milliárd forintnyi kamat
- 49 milliárd forint tőkekifizetés (2025/I végleges lejárata)
- Február 21. – 2029/I
- 95 milliárd forint kamat
- Február 23. – 2028/I
- 50 milliárd forint kamat
- Február 24. – 2027/K
- 116 milliárd forint kamat
Ez összesen 420 milliárd forintos kifizetést jelent, ami jelentősen meghaladja a januári 250 milliárd forintot, és a márciusban várható 280 milliárd forintos kamatfizetést is.
Állampapír – Mit jelent ez a befektetők számára?
1. Drámai hozamcsökkenés
A prémium állampapírok korábbi inflációkövető hozama miatt extrém magas, 18-19%-os kamatszinteket biztosítottak. Az infláció mérséklődésével azonban ez az időszak most véget ér, és az új kamatok mindössze 4-5% körül alakulnak.
Ez azt jelenti, hogy aki megtartja a papírjait, az a következő időszakban lényegesen alacsonyabb hozamot realizál.
2. Alternatív befektetési lehetőségek
A befektetők számára három fő opció marad:
- Új állampapír vásárlása – A Kincstár kínál új konstrukciókat, például FixMÁP, amelynek népszerűsége gyorsan nőtt.
- Bankbetétek vagy befektetési alapok – Egyes bankok kedvező betéti kamatokat kínálnak, és a kötvényalapok is vonzó alternatívát jelenthetnek.
- Tőzsdei befektetések – A részvénypiacok továbbra is magas hozampotenciált kínálnak, bár nagyobb kockázattal járnak.
Hogyan juthatunk hozzá a kamathoz?
Akik az Államkincstárnál tartják az állampapírjaikat, azoknak két lehetőségük van a kamatok felvételére:
- Pénzszámlára történő jóváírás – Az államkincstári számlán marad, és új állampapírok vásárlására fordítható.
- Banki átutalás – A rendszer automatikusan a megadott bankszámlára utalja a kamatot.
Emellett a MobilKincstár és WebKincstár felületén már elérhető az állampapírcsere funkció, amely lehetőséget biztosít egy régi állampapír új konstrukcióra történő átváltására.
Mi történt januárban a lakossági állampapírokkal?
A januárban történt kamatkifizetések után a lakossági állampapírok piaca az alábbi változásokat mutatta:
- PMÁP állomány csökkenés: 336 milliárd forinttal esett vissza.
- FixMÁP iránti kereslet növekedése: 364 milliárd forintos növekedés.
- Lakossági állampapírok nettó növekedése: 47 milliárd forinttal nőtt az állomány.
Ez azt mutatja, hogy a befektetők egy része továbbra is az állampapírokban bízik, de az inflációcsökkenés miatt egyre többen keresnek új alternatívákat.
Hogyan reagálnak majd a befektetők februárban?
A nagy kérdés az, hogy a 420 milliárdos kamatkifizetés után milyen döntéseket hoznak a befektetők. Néhány lehetséges forgatókönyv:
- Tovább csökken a PMÁP állomány, és más eszközökbe áramlik a pénz.
- Megugrik az új állampapírok vásárlása, ha a kormány versenyképes konstrukciókat kínál.
- A befektetők egy része a részvény- és kötvénypiacok felé fordul, kihasználva a változó hozamkörnyezetet.
Bármi is történik, a következő hetekben jelentős pénzmozgásokra lehet számítani a magyar befektetési piacon.