2025 január 21

Állampapír – nagy változás a kedvenctől, ezentúl ezek a feltételek

Augusztustól már nem kerül értékesítésre a megszokott típusú és futamidejű Prémium Magyar Állampapír (PMÁP). A lakosság mindenesetre még gyorsan be is vásárolt a régebbi sorozatból annak kifutása előtt. Most azonban már az lehet a legfontosabb, hogy milyen kondíciókkal vásárolhatunk innentől PMÁP-ot, amely a hazai háztartások kedvenc állampapírja.

Állampapír – új sorozat a kedvencből

Az új Prémium Magyar Állampapír hozamát is az átlagos éves infláció, valamint a kamatprémium összege adja ki. A kamatprémium azonban a 2033/I sorozat esetében már mindösszesen 0,25 %, így kezdő kamatozása a tavalyi átlagosan 14,5 %-os infláció miatt 14,75 %. Bár esik tehát a kamatprémium, a kiemelkedően magas infláció miatt így is igen jelentős hozamot ígér ez az értékpapír a tulajdonosainak.

A másik jelentős különbség, hogy a futamidő ezúttal 10 év. Ez nem azt jelenti természetesen, hogy egy évtizedig mindenképpen meg kell tartanunk ezt az állampapírt. Idő előtti visszaváltás is lehetséges, annak viszont az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) által meghatározott költsége lehet. Általánosságban elmondható, hogy legtöbbször 99 %-os, illetve 98 %-os árfolyamokon vásárolta vissza korábban az inflációkövető papírokat az ÁKK. Érdemes azonban tájékozódni a pontos, aktuális visszaváltási árfolyamról, ha idő előtt kiszállnánk a befektetésünkből.

Biztonságos és adómentes

Az állampapír valószínűleg továbbra is népszerű marad a lakossági megtakarítók körében. Ennek nemcsak a magas hozam az oka. A teljes befektetett összegre és a kamatokra is állami garancia vonatkozik lejáratig való tartás esetén, a gyakorlatban tehát egy valóban kockázatmentes befektetésről beszélhetünk. Ráadásul a kamatok után sem személyijövedelem-adót, sem szocho-t nem kell fizetnünk, a feltüntetett kamatok tehát nettó módon növelhetik a vagyonunkat. Mindezek pedig komoly előnynek számítanak most, hogy például a bankbetétekre az szja mellett a szocho fizetési kötelezettség is kiterjed.

Címlapkép forrása: Shutterstock

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!