Lámfalussy Konferencia – Matolcsy György: sikerült megőrizni a jegybank függetlenségét
Tizedik alkalommal rendezték meg a Lámfalussy Konferenciát. A találkozón a Központi bankok szerepéről és jövőjéről volt szó. Christine Lagarde, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke online jelentkezett be a konferenciára.
Hétfőn tizedik alkalommal rendezték meg a Lámfalussy Konferenciát, amely a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által szervezett nemzetközi esemény a központi bankok szerepéről és jövőjéről. A konferencián Matolcsy György, az MNB elnöke kiemelte, hogy a jegybankok függetlensége továbbra is alapvető fontosságú a gazdasági stabilitás megőrzésében, és az elmúlt időszakban Magyarországon sikerült fenntartani ezt az alapelvet.
Lámfalussy Sándor öröksége és az euró története
Nyitó beszédében Matolcsy György méltatta Lámfalussy Sándor, a konferencia névadójának szerepét az euró megteremtésében. Lámfalussy az Európai Monetáris Intézet első elnökeként kulcsszerepet játszott az európai monetáris unió létrehozásában. Az euró bevezetésének gyökerei az 1957-es Római Szerződésig nyúlnak vissza, míg maga a közös valuta 1999-ben született meg.
Matolcsy szerint Lámfalussy felismerte, hogy az euró nemcsak gazdasági célokat szolgál, hanem hozzájárulhat a béke és az európai egység fenntartásához is. Ugyanakkor arra is figyelmeztetett, hogy a közös valuta önmagában nem oldja meg az összes gazdasági problémát. Viszont erősíti az innovációt és az egységes piac alapjait.
A jegybankok függetlenségének jelentősége
Matolcsy György hangsúlyozta, hogy a jegybankok függetlensége nemcsak a kormányoktól és politikai pártoktól, hanem a pénzügyi piacoktól is elengedhetetlen. Kiemelte, hogy az önálló jegybanki politika hatékonyabb válaszokat adhat a globális gazdasági válságokra.
A Lámfalussy-díj idei kitüntetettje, Christine Lagarde, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke, aki elismerést a múlt héten vette át Matolcsy Györgytől Frankfurtban, online jelentkezett be a konferenciára. Az EKB elnöke szerint Lámfalussy Sándor az Európai Monetáris Intézet első elnökeként kulcsszerepet játszott az európai monetáris unió és az Európai Központi Bank létrehozásban.
Felidézte, hogy a jegybanki függetlenség a 20. század végére globális trenddé vált, és 2000-re a világ központi bankjainak több mint 80%-a operatív értelemben függetlenné vált.
Lagarde azonban figyelmeztetett, hogy az elmúlt években egyre nagyobb nyomás nehezedik a jegybankokra. A politikai befolyás alá kerülés évente a világ jegybankjainak egytizedét érinti. Ez makrogazdasági volatilitáshoz, magasabb kötvényhozamokhoz és nagyobb pénzügyi kockázatokhoz vezethet.
A geopolitikai kihívások és a központi bankok evolúciója
A konferencia idei témája a „geoökonómia kora” volt, amely a központi bankok új helyzetét és szerepét vizsgálta a változó geopolitikai környezetben. Matolcsy rámutatott, hogy a központi bankoknak újra kell pozícionálniuk magukat. Az új kihívásokhoz hatékonyan kell alkalmazkodniuk.
Lagarde hangsúlyozta, hogy a központi bankok nemcsak a gazdasági stabilitás alappillérei, hanem védőhálóként is szolgálnak a növekvő bizonytalanságok közepette. Ezért elengedhetetlen, hogy függetlenségük mind jogilag (de jure), mind a gyakorlatban (de facto) biztosítva legyen.
A Lámfalussy Konferencia idén is rávilágított arra, hogy a jegybankok függetlensége mennyire fontos a globális gazdasági stabilitás szempontjából. Az eseményen elhangzottak alapján a központi bankok jövőbeni szerepe fontos a monetáris politikában. Továbbá a geopolitikai kihívások kezelésében is meghatározó a szerepük. Ahogy Matolcsy György és Christine Lagarde is hangsúlyozták, a jegybanki függetlenség megőrzése kulcsfontosságú a gazdasági növekedés és a társadalmi jólét fenntartásához.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Shutterstock