Készpénz vagy kártya- Orbán az alkotmányba írná a készpénz védelmét!
Orbán Viktor bejelentette, hogy Magyarország alkotmányba foglalja a készpénzhez való jogot. Bár a világ egyre inkább az elektronikus fizetések felé mozdul, a kormányzat célja, hogy biztosítsa a készpénzes fizetés lehetőségét mindenki számára. De vajon valóban szükség van erre, vagy csak politikai gesztusról van szó?
A magyar kormány alkotmányba foglalná a készpénzhasználat jogát, ezzel is biztosítva, hogy a jövőben is megmaradjon a készpénzfizetési lehetőség. Orbán Viktor miniszterelnök évértékelő beszédében jelentette be a kezdeményezést, amely egyre inkább társadalmi és politikai viták középpontjába kerül Európa-szerte. Ahol sok országban szintén garantálják a hagyományos fizetési módot. A világ ugyan az elektronikus fizetések irányába halad, de a készpénzes fizetések nem fognak eltűnni olyan gyorsan – vetette fel a készpénzfelvétellel és a digitális fizetésekkel kapcsolatos kérdéseket a Portfolió.
Készpénzhasználat az Alaptörvényben?
A készpénz védelméről szóló javaslat előzményei között szerepel, hogy számos nyugat-európai országban, például Ausztriában, Belgiumban és Franciaországban már törvényileg biztosították a készpénzes fizetések lehetőségét. Magyarországon a tavalyi évben már felmerült az alkotmányos védelem kérdése, de a konkrét döntések eddig elmaradtak. Most azonban a kormány nyíltan kiállt a kezdeményezés mellett.
Az Európai Központi Bank (EKB) legfrissebb felmérése szerint az eurózónában a vásárlások több mint felében még mindig készpénzt használnak, annak ellenére, hogy az elektronikus fizetési módok gyorsan terjednek.
Külföldi példák: hogyan szabályozzák a készpénzhasználatot más országokban?
- Belgium: Az üzletek és szolgáltatók kötelezően el kell fogadják a készpénzes fizetést.
- Franciaország: Törvénytelen visszautasítani a készpénzt, a szabályozás az önkiszolgáló kasszákra is kiterjed.
- Kína: A digitális fizetések elterjedtsége ellenére a készpénz elfogadása kötelező minden vállalkozás számára.
- Spanyolország: Egy 2022-ben elfogadott törvény kimondja, hogy 1000 euróig minden vállalkozás köteles elfogadni a készpénzes fizetést.
- Szlovákia: 2023 óta az Alkotmány is biztosítja a készpénzes fizetés jogát.
Mennyire készpénzmentes a magyar gazdaság?
Bár a készpénzforgalom csökkenő tendenciát mutat, Magyarország még mindig erősen készpénzalapú gazdaságnak számít. Az MNB adatai szerint a magyar lakosság évente több száz milliárd forintot vesz fel ATM-ekből. Sokan a készpénzt részesítik előnyben a hétköznapi tranzakcióknál. A bankkártyás fizetések azonban egyre nagyobb teret nyernek, különösen a fiatalabb generációk körében.
A készpénzhasználat mellett szóló érvek közé tartozik az anonimitás és a könnyebb pénzügyi tervezés. Ugyanakkor a készpénz előállítása, kezelése és szállítása jelentős költségeket ró a gazdaságra. Egyes becslések szerint évente mintegy 100 milliárd forintba kerül a magyar társadalomnak a készpénzes tranzakciók fenntartása.
A készpénz megmarad, de merre tart a világ?
Bár a kormány lépése politikailag fontos gesztus. A szakértők szerint a készpénzhasználat hosszú távú jövője a digitális fizetési megoldások fejlődésével egyre inkább korlátozódik majd. Az elektronikus fizetések terjedése folytatódik, de a készpénz egyhamar nem fog eltűnni. Különösen, ha alkotmányos védelem alá kerül.
A kérdés tehát nem az, hogy lesz-e készpénz a jövőben, hanem az, hogy mennyire lesz meghatározó szerepe a mindennapi fizetési tranzakciókban Magyarországon és Európában.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Shutterstock