2024 november 18

Keserédes jövőt lát az IMF

A tavaly októberben vártnál 0,5 százalékponttal lassabban, 4,4 százalékkal nő idén a globális gazdaság a Nemzetközi Valutaalap (IMF) kedden kiadott, World Economic Outlook (WEO) felülvizsgált prognózisa szerint; ugyanakkor jövő évi növekedési várakozását az IMF 0,2 százalékponttal 3,8 százalékra emelte. A szervezet idén a korábban vártnál gyorsabb inflációval és csaknem 12 százalékkal emelkedő olajárakkal számol.

Tavaly a globális gazdaság 5,9 százalékkal nőtt. A jelentés összeállítói szerint a korábban vártnál gyengébb állapotban lépett át a világgazdaság a 2022-be. A koronavírus új omikron változatának terjedésével az országok újra mobilitási korlátozásokat vezettek be. Az emelkedő energiaárak és az ellátási fennakadások a vártnál magasabb és szélesebb körű inflációt váltottak ki, különösen az Egyesült Államokban és számos feltörekvő piaci és fejlődő gazdaságban. Kínában az ingatlanszektor növekedésének folyamatos lassulása és a lakossági fogyasztás vártnál lassabb élénkülése szintén korlátozza a növekedési kilátásokat.

A fejlett országokra vonatkozó növekedési előrejelzését az idei évre rontotta és a jövő évre javította az IMF. Az idén várhatóan 3,9 százalék lesz a növekedés ebben a régióban, 0,6 százalékponttal alacsonyabb az őszi prognózisnál, 2023-ban pedig 2,6 százalék, ami viszont 0,4 százalékponttal magasabb a korábban vártnál. Az országcsoport hazai összeterméke 5 százalékkal nőtt 2021-ben. Az IMF az Egyesült Államok idei GDP-növekedési kilátását rontotta az egyik legnagyobb mértékben, 1,2 százalékponttal, 4 százalékra a tavalyi 5,6 százalékos bővülés után. A washingtoni székhelyű szervezet jövőre 2,6 százalékos amerikai gazdasági növekedést vár, 0,4 százalékponttal nagyobbat a tavaly októberi becsléséhez képest. Az euróövezetben a tavalyi 5,2 százalékos GDP-növekedés után az idén 3,9 százalékos bővülést vár az IMF, 0,4 százalékponttal alacsonyabbat az őszi prognózisban jelzettnél, 2023-ban pedig 2,5 százalékos növekedést, ami viszont 0,5 százalékponttal magasabb az októberben várthoz képest.

Németország idei növekedési prognózisát 0,8 százalékponttal 3,8 százalékra rontotta az IMF, a jövő évit viszont 0,9 százalékponttal, 2,5 százalékra javította. A német GDP tavaly 2,7 százalékkal nőtt. A fejlődő országokban 4,8 százalékos növekedést vár az idén és 4,7 százalékost jövőre az IMF. Az idei prognózist 0,3 százalékponttal rontotta, a jövő évit 0,1 százalékponttal megemelte az októberi várakozásához képes. Az országcsoport GDP-je tavaly 6,5 százalékkal bővült. A kínai növekedési előrejelzését az idei évre 0,8 százalékponttal 4,8 százalékra, jövőre pedig 0,1 százalékponttal 5,2 százalékra csökkentette az IMF. Kína GDP-je tavaly 8,1 százalékkal nőtt. India gazdasága az idén 9 százalékkal, jövőre 7,1 százalékkal nőhet, mindkét esetben 0,5 százalékpontot javított októberi előrejelzéséhez viszonyítva az IMF.

India gazdasága tavaly 9 százalékkal erősödött. Az orosz hazai össztermék a tavalyi 4,5 százalékos növekedés után idén 2,8 százalékkal, jövőre 2,1 százalékkal nőhet. Az idei évre vonatkozó előrejelzését 0,1 százalékponttal rontotta, a jövő évit 0,1 százalékkal javította az IMF. A világkereskedelmi forgalom tavaly 9,3 százalékkal nőtt, az idén az IMF prognózisa szerint 6 százalékkal, jövőre 4,9 százalékkal bővül. Az idei forgalomra vonatkozó adatot 0,7 százalékponttal lejjebb, a jövő évit 0,4 százalékponttal feljebb vitték az IMF jelentés összeállítói októberhez képest. A Brent, a Dubai Fateh és az amerikai WTI nyersolaj árának egyszerű számtani átlaga 69,07 dollár volt tavaly. Az idén várhatóan 77,31 dollár, jövőre pedig 71,29 dollár lesz.

A tavalyi olajár 67,3 százalékkal volt magasabb az előző évinél. Az idén 11,9 százalékkal emelkedik az olajár a tavalyihoz képest, ami az őszi prognózisban jelzettnél 13,7 százalékponttal magasabb, miután októberben még 1,8 százalékos olajárcsökkenéssel számolt az idei évre az IMF. Jövőre várhatóan 7,8 százalékkal csökken az olajár, októberben még 5 százalékos csökkenéssel számolt a Valutaalap. A fejlett országokban a tavalyi 3,1 százalék után idén 3,9 százalékos, jövőre 2,1 százalékos inflációt vár az IMF, amely az idei inflációs előrejelzését 1,6 százalékponttal, a jövő évit 0,2 százalékponttal fölfelé módosította. Az IMF az euróövezetben idén 3 százalékos, jövőre 1,7 százalékos, az Egyesült Államokban idén 5,9 százalékos, jövőre 2,7 százalékos inflációval számol. A fejlődő országokban az idén 5,9 százalékos, jövőre pedig 4,7 százalékos inflációt becsül a Valutaalap, az idén 1 százalékponttal, jövőre 0,4 százalékponttal magasabbat az ősszel jelzettnél. Tavaly a fejlődő országokban 5,7 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak.