Forint – tényleg nincs megállás 450-es euróig?
Nagyon rossz bőrben volt a forint az utóbbi hetekben. Ennek köszönhetően rég nem látott mélypontra esett a magyar fizetőeszköz az euróval szemben, az EUR/HUF keresztárfolyam 396 felett is járt már. Közel volt újra a 400 forintos euró. Ezután történt egy igen jelentős erősödés, de ma újra zuhanást mutatott a forint.
Forint – nem bírt erősebb maradni
A forint keddi és szerdai erősödését csütörtök estére szinte teljes mértékben visszaadta. Úgy tűnik, hogy tartósan képtelen erősebb maradni a hazai pénznem, legalábbis a mai nap eddig erről tanúskodik. Annál is inkább figyelemre méltó a forint gyengélkedése, hogy időközben a vezető részvényindexek elkpesztő emelkedéseket mutatnak fel. Nem a nemzetközi hangulat miatt áll tehát úgy a forint, ahogyan most.
A Portfolio.hu által megszólaltatott kereskedő szerint egyébként a gyengülés még mindig a múlt heti kamatcsökkentés eredménye lehet. Mint arról mi is beszámoltunk, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa múlt kedden 100 bázisponttal csökkentette az alapkamat értékét. Így 10-ról már 9 %-ra esett az irányadó ráta.
Ezzel tovább csökkent a forint kamatelőnye, és ezek szerint gyorsabban, mint ahogyan arra a piac többsége számított. Virág Barnabás alelnök előzetes közlése szerint ugyanis a 75 bázispontos és a 100 bázispontos kamatcsökkentés is az asztalon volt. Az sem segített ezek szerint a magyar fizetőeszköz befektetési megítélésén, hogy a jegybankár jelezte, hogy az MNB átmenetileg gyorsít csak a kamatcsökkentési tempón. És félév végére ugyanoda tervez megérkezni a jegybank, mint eddig is kommunikálva volt.
Kérdés, hogy a kiváló, egészen elképesztően optimista nemzetközi befektetői hangulat tud-e segíteni a forinton. A kockázati étvágy a piacon ugyanis óriási, mindent vásárolnak a befektetők, amit csak érnek. Az, hogy ez nem tud átragadni a magyar fizetőeszköz mozgására, kétségtelenül nem jelent túl jót. Mindenesetre továbbra is érdemes követni mind a belföldi, mind a kinti eseményeket, ha a forint árfolyamát figyeljük.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!